Jesteś 1401 osobą na tej stronie
Dziś jest: 18 Lipca 2018        Imieniny: Szymona, Erwina, Kamila
Miesiąc:
Rok:
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Centrum Promocji Kultury   /   To już było...   /   2007 KONCERTY Z DUCHAMI ...   /  

KONCERTY Z DUCHAMI ...

      Po ubiegłorocznych perypetiach z cyklem koncertów pn. „Muzyka przed pałacem” i w efekcie ich odwołaniu, rok 2007 okazał się łaskawszym dla muz: Polihymnii i Terpsychory.
     Mam wielką nadzieję, że chwilowe problemy finansowe nie zakłócą w przyszłości spotkań ze sztuką, na którą oczekują lokalni melomani.
     Pierwszy koncert drugiej edycji pt. „Flamenco- muzyka i taniec” w wykonaniu ”Danza del Fuego” pod kier. artystycznym Sławomira Dolaty był  zderzeniem  tradycyjnej  muzyki Cyganów andaluzyjskich z Hiszpanii, (głównie z Sewillii i Kadyksu) z muzyką latynoską, a także elementami jazzu. Prezentowana muzyka zawierała niezwykłe bogactwo emocji wyrażonych dodatkowo  tańcem flamenco przez tancerkę Annę Mendak.

wyświetl galerię w Cooliris

Warstwa muzyczna koncertu (głównie instrumentalna) z niewielkimi epizodami wokalnymi (dodatkowo w oryginalnym języku Cyganów hiszpańskich), mogła być mało czytelna dla naszego odbiorcy, osłuchanego bardziej z muzyką klasyczną. Ku memu zdziwieniu drezdenecka publiczność bardzo spontanicznie i wręcz intuicyjnie reagowała na kulminację emocji, które emanowały z przebiegu melo-rytmicznego.
     Ale zanim przeżyliśmy spotkanie ze sztuką rodem z Hiszpanii, powiało prawdziwą grozą. Ulicami naszego miasta przejechał odświętnie wyglądający zaprzęg konny prowadzony przez strojnych jeźdźców. Na tylnym siedzeniu znajdowała się tajemnicza postać o wizerunku z epoki baroku
i białej martwej twarzy. Okazało się wkrótce, że po dwuletniej przerwie edycji „Muzyki przed pałacem” z zaświatów pojawił się ponownie duch właściciela pałacu (obecnie siedziby Gimnazjum nr 1) sam Jan Bogumił Treppmacher, który  wyraził swoją aprobatę do elementu wartościującego jego dziedzictwo, jakim są niewątpliwie koncerty bliskie jego ziemskiemu pobytowi z przeszłości. Wyłoniwszy się z kłębu dymu powitał serdecznie mieszkańców naszego miasta, a także jego zarządcę - Romana i przewodniczącego rajców miejskich  - Jerzego. Podziękował również niższej rangi służbie: Zbigniewowi  - za dbałość o jego posiadłość i Janowi  - za odtwórczość kulturową epoki. Przemowę ducha poprzedził muzyczny akcent w wykonaniu kapeli dworskiej kierowanej również przez będącego na służbie miejskiej  - Mieczysława.

wyświetl galerię w Cooliris

     Uroczysty wydźwięk introdukcji do właściwej części muzycznych spotkań wzmocnił moment przyznania i wręczenia przez Kapitułę dorocznej nagrody kulturalnej. W roku bieżącym statuetkę symbolizującą szczególne dokonania w dziedzinie kultury, otrzymał prof. Ludwik Lipnicki za działalność literacką.
     Dzięki o bogowie, że decyzja szanownej Kapituły była trafna i oddzieliła pracę zawodową od indywidualnej aktywności twórczej osoby nagrodzonej.

wyświetl galerię w Cooliris

     W epilogu tej części wystąpiła jeszcze orkiestra gimnazjalna, która swą muzyką dodatkowo zintensyfikowała rangę wydarzenia.
     Finalną częścią inauguracyjnego koncertu spotkań z muzyką był krótki, ale efektowny pokaz pirotechniczny.
     Kolejne spotkanie, tym razem z  Trepsychorą w roli głównej, wynikało z wątku związanego z pobytem cara Aleksandra I w pałacu, dla którego taniec był przedmiotem szczególnego uwielbienia.
     To właśnie Aleksander I przyczynił się głównie do rozwoju baletu w Rosji, czyniąc go obok Francji największą potęgą baletową w Europie.
      Tytuł drugiego koncertu - „Divertissement all’brass”  - choć może brzmi obco, to oznacza po prostu choreografie baletowe do muzyki instrumentów dętych. Wykonawcami wieczoru byli :Sekstet dęty „Poznań Brass” pod kier. artystycznym Jacka Kortylewicza i tancerze Teatru Wielkiego w Poznaniu. Koncepcję choreograficzną opracowała Alicja Curujew, baletmistrzni i choreograf ze środowiska poznańskiego, znana od lat w Drezdenku jako konsultant choreograficzny „Dziewcząt z buławami”.

wyświetl galerię w Cooliris

następna strona »

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:

Banery

Geoportal
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania