Jesteś 675 osobą na tej stronie
Dziś jest: 22 Września 2018        Imieniny: Joachima, Maurycego, Darii
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA   /   Otwarcie wystawy prac Danuty Zych 10.06.2014   /  

Tworzę, więc jestem

    10 czerwca był wyjątkowym dniem dla Biblioteki Publicznej - dawno, żadna wystawa nie wzbudziła tak dużego zainteresowania i nie zgromadziła tylu zwiedzających, co prace plastyczne pani Danuty Zych.

     Korytarze oraz sala biblioteki zostały po brzegi wypełnione obrazami autorki oraz osobami pragnącymi je zobaczyć. Emerytowana nauczycielka języka polskiego od wielu lat zajmuje się malarstwem, rysunkiem, malowaniem na szkle oraz tworzeniem tekstów literackich. Wszystko zaczęło się od ozdabiania ciekawych butelek znalezionych na strychach w piwnicach, a nawet w studniach. Nauczyciele Gimnazjum nr 1, w którym pracowała pani Danuta, wspominają, że wszyscy starali się wyszukiwać dla niej szczególnie interesujące szklane formy. 

    Oglądając wystawę można zapoznać się głównie z obrazami tworzonymi za pomocą farb akrylowych i akwarelowych - dlaczego właśnie takich? Artystka twierdzi, że jest zbyt niecierpliwa by używać farb olejnych, które długo schną i nie wybaczają błędów. Maluje głównie kompozycje kwiatowe, ale nie są to bukiety rodem z wystaw florystycznych, tylko najbliższe nam polne kwiaty. Ściany biblioteki zdobią więc maki, stokrotki, tulipany. Przyroda jest bardzo ważną inspiracją dla pani Danuty, od kiedy przeprowadziła się na wieś stała się jej szczególnie bliska – swoje natchnienie ma na wyciągnięcie ręki, wystarczy, że spojrzy za okno. Najnowszą pasją pani Danuty jest fotografia, zwłaszcza przyrodnicza. Wraz z mężem obserwuje ptaki, które wyjątkowo licznie zamieszkują kosińskie  pola i łąki. Autorka jest również babcią bezgranicznie zakochaną w swoich wnukach, tworzy o nich opowiadania, które zastępują im bogato ilustrowane, ale ubogie w treść bajki.

    Wystawę otworzył wicestarosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego Wiesław Pietruszak, który podkreślał jak ważną rolę pełnią artyści w społeczności lokalnej. Dzięki osobom takim jak pani Danuta nasz szary świat nabiera barw, ta emerytowana nauczycielka udowadnia, że każdy może tworzyć i nigdy nie jest za późno na nowe pasje.

Wystawę można oglądać do końca czerwca w Bibliotece Publicznej w Drezdenku.

                                                                         Paulina Boczek

 

wyświetl galerię w Cooliris
  • Danuta Zych
    • autor: fot. Paulina Boczek
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania