Jesteś 414 osobą na tej stronie
Dziś jest: 19 Października 2018        Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   KONKURSY   /   „Wielokulturowość – jestem na tak!”   /   Akcja „Wielokulturowość – jestem na tak!”

Akcja „Wielokulturowość – jestem na tak!”

     Jak co wieczór, gdy drzwi biblioteki zostały zamknięte, a wszyscy pracownicy udali się do domów, na półkach zapanowało wielkie poruszenie. Z każdej książki wychodziły, przeciągając się i ziewając, zmęczone staniem w bezruchu, postacie. Cały budynek wypełnił gwar rozmów, pozdrowień starych przyjaciół i powitań nowych mieszkańców.

      Wydawało się, że ten dzień nie różnił się niczym od tysięcy poprzednich, ale król Maciuś Pierwszy miał dziwne przeczucie, że stało się coś złego. Jak zawsze wyszedł na środek i odczytał listę obecności, wszystko się zgadzało do momentu, gdy zawołał „Bambo!”. Zapadła cisza, wszystkie postacie zaczęły rozglądać się po bibliotece szukając przyjaciela z dalekiej Afryki. Anaruk, chłopiec z Grenlandii szybko wskoczył do książki o Murzynku. Futro z foki grzało go okrutnie, gdy przemierzał dżunglę lecz mimo poświęcenia nie odnalazł zguby. Mały Eskimos wyłonił się z książki i zawołał: - Tutaj go nie ma! Szukajcie dalej!

Król natychmiast zarządził, że Staś, Nel i Kali przeszukają Afrykę, Pocahontas przemierzy amerykańskie prerie, Hannah Montana poszuka w Hollywoood, Madeline w Paryżu, Pinokio we Włoszech, Wilk i Zając w Rosji a Mulan w Chinach. Wszyscy wyruszyli w podróż po kontynentach, nawołując co chwila "Bambo! Bambo!" Jednak nigdzie go nie było. Piękna cyganka zapłakała cicho : - Musicie go odnaleźć! Bez Bambo nasz świat już nigdy nie będzie taki sam! Nigdy nie będzie pełny! Maciuś poprawił ciężką koronę, która opadała mu na oczy i objął dziewczynę: - Nie martw się Esmeraldo, nikt nie przerwie poszukiwań dopóki go nie znajdziemy.

Nagle z jednej z książek wyłonił się chłopiec w okrągłych okularach z blizną w kształcie błyskawicy i zawołał: - Chyba już wiem jak znajdziemy Bambo!

Wszyscy bohaterowie zgromadzili się wokół szklanej kuli małego czarodzieja i obserwowali w skupieniu jak chłopiec wypowiada zaklęcie i macha różdżką.

- Abrakadabra!

Kula pociemniała, a po chwili ukazała małą wioskę wśród palm.

- Jest w Afryce! – zakrzyknęła Martynka.

- Nie to nie Afryka. Kula mówi, że to Ameryka Południowa. Patrzcie to Bambo!

Chłopiec ze zręcznością kelnera poruszał się z naręczem miseczek pomiędzy stołami, przy których siedziało pełno małych dzieci. Wszystkie uśmiechały się do niego i dziękowały za posiłek.

- Już wiem, gdzie go znajdziemy! – zawołał Tomek Wilmowski – Na biurku leży nowa książka o Brazylii! Ruszajmy na pomoc!

Jak powiedzieli, tak zrobili i już po chwili wszyscy bohaterowie książek nalewali zupę i podawali talerze głodnym malcom. Gdy skończyli i pożegnali się z nowymi znajomymi, wszyscy uściskali Bambo i szybko wrócili do swoich książek, bo zbliżała się godzina otwarcia. Po chwili biblioteka wypełniła się cichym, niesłyszalnym dla ludzi, chrapaniem. Tylko Maciuś nie mógł zasnąć, wiercił się jeszcze na swoim tronie i rozmyślał o tym jak piękny i niezwykły jest świat dzięki jego dzięki jego pięknym i niezwykłym przyjaciołom.

                                                                                    Paulina Boczek

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania