Jesteś 476 osobą na tej stronie
Dziś jest: 15 Października 2018        Imieniny: Teresy, Jadwigi, Aurelii
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   KONKURSY   /   „Wielokulturowość – jestem na tak!”   /   „Wielokulturowość – jestem na tak!” - mały sukces w wielkiej sprawie

„Wielokulturowość – jestem na tak!” - mały sukces w wielkiej sprawie

     Zadaniem biblioteki jest nie tylko zapewnianie dostatecznej liczby szkolnych lektur oraz zapewnianie rozrywki, ale również edukacja młodego człowieka. Stąd też udział Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku w konkursie „Wielokulturowość – jestem na tak!” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

    Zadaniem bibliotekarzy było przedstawienie w jak najbardziej kreatywny sposób myśli przewodniej, czyli promowania tolerancji wobec emigrantów i uchodźców.  Biblioteka w Drezdenku postawiła na oryginalność i zamiast tworzyć kolejny plakat, czy też hasło, stworzyła… bajkę. Jej bohaterami zostały postacie z książek znajdujących się w dziale dziecięcym i opowiadających o różnych narodach, kulturach i tradycjach. Na poszukiwania zaginionego Murzynka Bambo wyruszają m. inn. Król Maciuś Pierwszy, Mulan, Wilk i Zając. Bajkę można przeczytać znaleźć pod adresem http://www.drezdenko.pl/2010,akcja-wielokulturowosc-jestem-na-tak.html.

     Nasza biblioteka znalazła się pośród sześćdziesięciu laureatów konkursu i w nagrodę otrzyma zestaw pięciu książek poświęconych problematyce wielokulturowości. Każda z pozycji została dodatkowo opatrzona scenariuszem zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które uwrażliwiają na sytuację osób przyjeżdżających z obcego państwa. Biblioteka Publiczna przeprowadzi takie zajęcia w trakcie wakacyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży, które odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 13.00.

 Paulina Boczek

Niezły Meksyk…

Podczas wakacyjnych zajęć w Bibliotece Publicznej najmłodsi mają okazję poznawać świat nieco inaczej niż ze szkolnej ławy. Letnie rozleniwienie i odprężenie nie przeszkadza jednak w poruszaniu trudniejszych tematów, bo nawet o dyskryminacji i wykluczeniu społecznym można mówić tak, by stały się pretekstem dobrej zabawy. 

Dzięki nagrodzie, zdobytej w konkursie „Wielokulturowość – jestem na tak!” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, nasza biblioteka mogła przeprowadzić zajęcia poświęcone kulturze i tradycjom Meksyku. Na wyprawę do tego północnoamerykańskiego państwa uczennice najmłodszych klas szkoły podstawowej wyruszyły w towarzystwie książki „Apetyt na Meksyk. Familia.” Dziewczynki wysłuchały opowieści o obchodach  Święta Zmarłych, które trwa aż trzy dni i jest wyjątkowo radosne. Dzieci porównywały  polskie i meksykańskie tradycje, były zachwycone kolorowymi i słodkimi czaszkami oraz trumienkami – tak zwanym „chlebem zmarłych”, którymi Meksykanie obdarowują się podczas święta.

Historia opowiedziana w książce zwracała uwagę  na sytuację osób, które musiały wyemigrować do USA w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, uczestniczki spotkania dzieliły się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Niemal każde dziecko ma kogoś bliskiego, kto mieszka i pracuje poza granicami Polski. Ich kuzyni oraz koledzy musieli odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości, jaką jest uczęszczanie do szkoły prowadzonej w obcym języku.  Dzieci przyznały, że dla wszystkich było to bardzo trudne, dlatego powinno się pomagać każdemu obcokrajowcowi, który przyjechał do Polski by nie czuł się osamotniony.

Jednym z zadań powierzonych najmłodszym było stworzenie walizek z pamiątkami z Polski i z Meksyku – dwie grupy pilnie pracowały nad rysunkami pierogów, łowickiego stroju i truskawek oraz tortilli, poncho i papryczek chili. Dzieci zgodnie stwierdziły, że Meksyk to fascynujące państwo z barwną i radosną kulturą i chętnie odwiedziłyby go w te wakacje.

Paulina Boczek

Galeria zdjęć:

wyświetl galerię w Cooliris
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania