Jesteś 695 osobą na tej stronie
Dziś jest: 21 Października 2018        Imieniny: Hilarego, Urszuli, Jakuba
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   KONKURSY   /   Powiatowy konkurs poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 06.11.2014

Magia słowa, czyli Powiatowy Konkurs Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

                              To nie tylko półki z książkami i przysłowiowa cisza. To miejsce żyje i stale się zmienia. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania z twórcami kultury przyciągają wytrawnych czytelników i tych, którzy wolą słuchać.

                                                                                                                         Kolejny raz uczestniczę w konkursie recytatorskim organizowanym w drezdeneckiej  bibliotece i kolejny raz przekonuję się, że artystyczna deklamacja nie potrzebuje wielkich scen, a kameralna, biblioteczna sala stanowi odpowiednią, naturalną  scenografię, która w środku dnia tworzy klimat przepełniony tajemnicą poezji z mrocznych czasów wojny, gdy każda miłość zaznaczona była tragiczną śmiercią.  Z twórczości młodego poety wybrano wiersze mniej znane i te, które zostały spopularyzowane przez genialną Ewę Demarczyk. Współcześnie  Baczyński prowokuje, stawia młodzież przed ogromnym zadaniem, jak znaleźć sposób, by przekazać wielką siłę tkwiącą w trudnej miłości do ojczyzny, miłości nieodwzajemnionej, dramatycznej, niezrozumiałej dzisiaj i  tej drugiej, młodzieńczej, i zarazem dojrzałej, do Basi. Młodzi recytatorzy zadziwiają kunsztem, mistrzostwem kreacji, znajomością skomplikowanych zasad artystycznej deklamacji. Mówienie w codziennym życiu jest zupełnie czymś innym niż oddychanie i mówienie w poezji. Milczenie jest wygodne i przydatne w każdej życiowej sytuacji. Wtedy, gdy nie wie się niczego i wówczas, gdy wie się za dużo. Jednak w poezji artystyczna pauza wyraża więcej niż słowa, chwilami krzyczy i protestuje.

                     Nagrody, cenne wskazówki jurorów, pamiątkowe zdjęcia, deszcz za oknem, uśmiechy. Czy w ogóle warto zawracać sobie głowę poezją? Jest przecież zbyt abstrakcyjna w konkretnych czasach. Niepopularna nawet w szkolnych podręcznikach. Sztuka wyrażania emocji to sztuka życia.

                      Ciekawe te nasze czasy. Raz po raz dociera do mnie wiadomość o mniejszym lub większym kryzysie w jakiejś dziedzinie życia. Można się przyzwyczaić. Czy sztuka recytacji oprze się tym tendencjom? Dzisiaj jakość słowa zastępowana jest ilością, nadmiarem informacji, ale  jednocześnie łatwiej jest słuchać niż czytać. Może właśnie powszechna dominacja wrażeń słuchowych zapewni nieustający renesans artystycznego mówienia. Odnoszę często wrażenie, że recytacja jest niezbędna tylko aktorom i uczestnikom konkursów, może się mylę?

                                                                                                                                      Wioletta Kinal

           

 

Rozstrzygnięcie konkursu:

         Dnia 06 listopada 2014 r. w Bibliotece Publicznej im.ks.J.Tischnera rozstrzygnięto powiatowy konkurs poezji, poświęcony twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, którzy tak jak on - walczyli w obronie kraju o wolność, niepodległość ojczyzny.

Do komisji oceniającej zaproszono: 

przewodniczącego - ks. Jerzego Hajdugę (ksiądz, poeta )

sekretarza  - Wiolettę Kinal (pedagog SP Nr 1)

członka komisji  - Halinę Łagodę (pedagog ZSP)

członka komisji  - Tomasza Walczaka (instruktor teatralny, poeta)

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu komisja postanowiła przyznać nagrody, oceniając wg następujących kryteriów: interpretacja, opanowanie pamięciowe, dykcja, ogólny wyraz artystyczny.  

Jury przyznało:

I miejsce (ex aequo)  – Piotr Czarnocki, Weronika Klepacka                                       (Publiczne Gimnazjum Strzelce Kraj.)

II miejsce – Olga Rakiej (Publiczne Gimnazjum Strzelce Kraj.)

         III miejsce – Klaudia Bury (ZSP Drezdenko)

Wyróżnienie  – Magdalena Majewska (Gimnazjum Nr 1 Drezdenko)

Wyróżnienie  – Wiktoria Jacko (Gimnazjum Nr 1 Drezdenko)

Serdecznie dziękujemy za ufundowane nagrody ze strony Burmistrza Drezdenka i Starostwa Powiatowego w Strzelcach Kraj.

 

 

Galeria zdjęć:

wyświetl galerię w Cooliris
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania