Jesteś 352 osobą na tej stronie
Dziś jest: 16 Października 2018        Imieniny: Gawła, Ambrożego, Aurelii
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Urząd Miejski   /   Aktualności   /   2014   /   Rada Pożytku do STANDARDowego Użytku!!!

Rada Pożytku do STANDARDowego Użytku

Rada Pożytku do STANDARDowego Użytku!!!

 

W dniu 3 listopada br. w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka i Prezesa Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych Pana Romualda Malinowskiego z przedstawicielami organizacji pozarządowych z terenu Gminy Drezdenko. Czym się zajmuje i jaką rolę pełni Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych?

Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych jest jedyną strukturą skupiającą podmioty działające w ramach III sektora w województwie lubuskim. Działa od 18.12.1996 roku. Głównym celem Związku jest integracja organizacji pozarządowych i działalność na rzecz zwiększenia ich skuteczności funkcjonowania dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z ich statutową działalnością.

 Podczas spotkania rozmawiano o możliwości nawiązania współpracy gminnych organizacji ze Związkiem i korzyści jakie odniosłyby stowarzyszenia. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę lubuskich stowarzyszeń przystępujących do Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych taka decyzja na pewno się opłaca. Członkostwo w ZLOP-ie to przede wszystkim możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych z 1% podatku, jaki pozyskuje Związek, podkreślał Prezes Związku. Działalność Związku to również konkursy, projekty i doradztwo. Z dniem 1 czerwca 2014 roku rozpoczęła się pierwsza edycja projektu TRAMPOLINA – regionalny program wspierania inicjatyw obywatelskich w formie wspierania realizacji zadania przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans oraz zwiększenie potencjału na terenie województwa lubuskiego grup nieformalnych, grup samopomocowych, organizacji pozarządowych słabo rozwiniętych infrastrukturalnie, które zostały wpisane do KRS nie wcześniej niż 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotacje, a ich roczny budżet nie może przekraczać 25 tysięcy zł.  Daje to możliwość uzyskania dotacji nowopowstałym stowarzyszeniom nie mającym jeszcze zbyt dużego doświadczenia w pisaniu projektów.

Jakie możliwości i korzyści uzyskają stowarzyszenia w momencie utworzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w Drezdenku?

 Rada Działalności Pożytku Publicznego jest jedynym, nowopowstałym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem. Stanowi ona dopełnienie Instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym oraz pomocniczym. Daje to organizacjom możliwość konsultowania i wyrażania swoich opinii na tematy związane z ich działalnością. Jak zauważono podczas dzisiejszego spotkania takiego „organu” w Drezdenku brakuje. Wśród przedstawicieli stowarzyszeń przybyłych na spotkanie zrodziła się nadzieja, że w momencie utworzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w Drezdenku zostanie nawiązany dialog obywatelski. Burmistrz zachęcił organizacje do utworzenia Rady, zaproponował stowarzyszeniom i Panu Romualdowi Malinowskiemu ponowne spotkanie, wstępnie ustalono je na miesiąc grudzień br., w celu omówienia sformalizowania utworzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego  w Drezdenku.

wyświetl galerię w Cooliris
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania