Jesteś 607 osobą na tej stronie
Dziś jest: 15 Października 2018        Imieniny: Teresy, Jadwigi, Aurelii
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Galeria   /   Warsztaty artystyczne   /   Pisanki, kraszanki, jajka malowane…24.03.2015

Pisanki, kraszanki, jajka malowane…

         Ich historia zaczęła się  daleko stąd. Niespodziewany sukces sprawił, że pojawiło się wielu naśladowców. Dzisiaj są drapane, malowane, a nawet ozdabiane kolorową włóczką. Nie może ich zabraknąć na wielkanocnym stole. Najwięcej radości sprawiają wykonane własnoręcznie. Nie jest to ani trudne, ani niemożliwe.

        Na początek pytanie: Co powstanie z połączenia szpilki z patykiem? Jeśli do tego zadziwiającego zestawu dodamy świeczkę zapachową i jajo, najlepiej gęsie, wówczas otrzymamy wszystko, co potrzebne do wykonania pisanki metodą batikowo – szpilkową. Stara prawda głosi, że najlepiej ćwiczyć po czujnym okiem mistrza. Taką niepowtarzalną okazję mieli uczniowie z drezdeneckich szkół. Biblioteka w Drezdenku stała się wprost idealnym miejscem spotkań nie tylko pisarzy i poetów, ale również artystów kultywujących tradycje wielkanocne. W sali czytelni warsztaty dla czwartoklasistów z Jedynki prowadziła pani Paulina Pieluszczak , natomiast w sąsiednim pomieszczeniu  pan Henryk Pieluszczak zapoznawał uczniów z Gimnazjum nr 2  z tajnikami techniki grawerowania ręcznego.  

 - Dzisiaj dominują pisanki ozdobione cekinami i wstążkami. Można to zauważyć podczas szkolnych konkursów - mówi pani Paulina. -Zapominamy o metodach tradycyjnych, które są  ciekawe, łatwe i dostępne dla każdego.

Dlaczego pisanki znalazły się w kręgu jej zainteresowań? Należy do trzeciego pokolenia twórców polskich pisanek. Pierwsze ,,dzieło’’ wykonała w wieku pięciu lat i chociaż nie była  to wybitna praca, to nadal ćwiczyła i nie zniechęcała się. Stale doskonaliła swój warsztat. Co roku bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Pisanek w Gorzowie Wlkp. W tym roku zajęła trzecie miejsce. Gościnnie w konkursie brali udział twórcy z Ukrainy, a to właśnie w Kołomyi znajduje się muzeum pisanek.

          Pora na werdykt. Młodzi adepci sztuki czekają na ocenę swoich prac, oglądając wystawę obrazów Ewy Różalskiej i czytając wiersze wyeksponowane na ścianach w holu biblioteki(wystawa wierszy opatrzona grafikami i fotografiami pod tytułem ”Wierszystawki”) Jury powołane z artystów, bibliotekarzy i nauczycieli wyróżniło po sześć pisanek, ale wszystkie prace zasługują na uwagę. Stanowią barwną opowieść o tym, jak można każdym dotknięciem, na początku nieśmiałym i nieporadnym,  zamienić kruchą skorupkę w zaskakującą kompozycję wyrazistych wzorów i barw.

                                                                            Wioletta Kinal

 

wyświetl galerię w Cooliris
    • autor: fot. Paulina Boczek
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania