Jesteś 527 osobą na tej stronie
Dziś jest: 20 Października 2018        Imieniny: Ireny, Kleopatry, Wendelina
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA   /   Spotkanie autorskie z ks.Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim 21.04.2015

Lekcja historii w szkole życia

Kolejny raz Biblioteka Publiczna w Drezdenku miała przyjemność gościć postać niezwykłą i nietuzinkową - ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Duchowny dwóch obrządków - ormiańskiego i łacińskiego, historyk Kościoła, działacz społeczny i członek opozycji antykomunistycznej w PRL, spotkał się z mieszkańcami Drezdenka by przybliżyć temat "Ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947".

Zgromadzeni słuchacze mogli zapoznać się z tragiczną historią mieszkańców Wołynia, którzy w latach 1942-1944 byli napadani przez ukraińskie formacje OUN-UPA, w skutek czego śmierć poniosło ok. 100 tysięcy Polaków i kilku tysięcy Ukraińców. Ksiądz Isakowicz od lat walczy o upamiętnienie tych wydarzeń, pokazuje, że uczczenie pamięci ofiar jest obowiązkiem Polaków. Duchowny przywiązuje również dużą wagę do nazewnictwa - nie godzi się na termin zawarty w ustawie upamiętniającej rzeź katyńską i nazywającą ją "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa". Gość wielokrotnie podkreślał, że nie jest przeciwnikiem Ukrainy ani Ukraińców, jest przeciwnikiem kultu zbrodniarzy odpowiedzialnych za zamordowanie stu tysięcy Polaków, takich jak Stepan Bandera. Tendencja ta staje się bardzo silna, a wraz z nią wzrastają nastroje nacjonalistyczne i antypolskie.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski odpwiedział na liczne pytania zebranych, jego opowieści wzbudziły gorącą dyskusję nie tylko na tematy historyczne, ale również o obecnej sytuacji na Ukrainie i relacjach polsko-ukraińskich. Część zgromadzonych wyraziła silną chęć poparcia księdza w jego działaniach i uznanie wobec jego nieugiętości w odkrywaniu prawdy historycznej. Dawno żaden z gości biblioteki nie wzbudził tak wielkich emocji w zebranych. Po zakończeniu części wykładowej bohater spotkania podpisywał swoje publikacje, dzięki temu każda chętna osoba mogła przez chwilę porozmawiać z nim w cztery oczy.

Spotkanie to dowiodło jak ważną rolę dla naszej narodowej samoświadomości stanowi poznawanie historii, odkrywanie jej na nowo, bez zakłamań i przeinaczeń. Wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat powinny być wciąż w nas obecne, ale nie jako wyraz nienawiści do narodu ukraińskiego, ale nienawiści do tego co do nich doprowadziło - skrajnego nacjonalizmu. 

Serwis zdjęciowy ze spotkania autorskiego ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

wyświetl galerię w Cooliris
    • autor: fot. Paulina Boczek
    • autor: fot. Lubomir Oleśniewicz
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania