Jesteś 1981 osobą na tej stronie
Dziś jest: 21 Marca 2019        Imieniny: Bernadety, Lubomira, Mikołaja
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Współpraca   /   Związki i Stowarzyszenia   /   Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego   /   Aktualności   /   Informacje dotyczące Konwentu w dniach 23 - 25.10.2011r.

Sprawozdanie z konwentu w Pogorzelicy w dniach 23 - 25.10.2011r.

23-25.10.2011 r. Pogorzelica.  "Obciążenie budżetów gminnych wydatkami oświatowymi, to jeden z zasadniczych problemów..."

Niedzielne obrady Walnego Zebrania Członków Zrzeszenia należy uznać za owocne. Przyjęto dwa stanowiska Zrzeszenia,  przygotowane przez Roboczy Zespół Skarbników:
- w sprawie ujednolicenia terminów płatności składek ZUS i przekazywania dochodów z tyt. udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych
- w sprawie obciążania budżetów gminnych dodatkowymi zadaniami bez zabezpieczenia środków finansowych na ich realizację.
 

Ponadto dyskusji poddano obecne obciążenia budżetów gminnych, te najbardziej "dotkliwe", wynikające z podwyżek dla nauczycieli czy wszystkich innych obowiązków wypłat zapisanych w Karcie Nauczyciela. W efekcie powołano Roboczy Zespół ds. Oświaty (w składzie: Józef Rubacha - Burmistrz Szprotawy, Janusz Kubicki - Prezydent Zielonej Góry, Andrzej Ogrodnik - Burmistrz Kożuchowa, Waldemar Górczyński - Wójt Gminy Pszczew, Halina Kaczmarek - Z-ca Burmistrza Lubska, Krystyna Bryszewska - Wójt Gminy Dąbie).
Podjęte tematy w trakcie obrad:
- służebność przesyłu,
- włączenie projektów budowy/remontu dróg gminnych w PROW w nowym okresie programowania,
- problematyka farm wiatrowych,
- poparcie dla Burmistrza Nieszawy,
- komunikacja Zrzeszenia na zewnątrz.

Podczas spotkania z Elżbietą Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego dyskutowano przede wszystkim o sprawach w skali całego regionu:
- wykorzystania Krajowej Rezerwy Wykonania,
- kolejnej perspektywie programowania, w jaki sposób będą przekazywane środki unijne. Wiele kontrowersji wywołuje zapowiedź udzielania "pożyczek" czy "zwrotnych dotacji",
- losy "Odrzanki",
- planowane środki na renowację zabytków,
- Strategii Rozwoju Województwa,
- Strategii Polski Zachodniej jako 17-ego Programu Operacyjnego.
 

Poniedziałek to już dzień spotkań praktycznych, które rozpoczął Piotr Grudzień, wieloletni pracownik Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z Warszawy, na temat przygotowania oferty inwestycyjnej przez gminy. Doświadczenie w obsłudze jednych z trudniejszych "klientów" bo inwestorów azjatyckich, którym podzielił się gość, winno w przyszłości zaowocować spotkaniem promocyjnym w siedzibie Agencji oraz pomóc w skutecznym pozyskiwaniu ciekawych inwestycji na terenach lubuskich. 
Okazją do dopytania o realizację planowanych projektów, sposoby ich rozliczania z Krajowej Rezerwy Wykonania było spotkanie z Pawłem Sługockim, Dyrektorem Departamentu LRPO w Urzędzie Marszałkowskim WL.
Zrzeszenie nawiązało też bliską współpracę ze Związkiem Gmin Wiejskich RP. Gościliśmy Pana Tomasza Bystrońskiego, Członka Zarządu organizacji, w której z kolei Lubuskie reprezentowane jest przez Waldemara Górczyńskiego, Wójta Gminy Pszczew.
W dalszej części dnia, samorządowcy zapoznali się problematyką realizacji przydomowych oczyszczalni, na praktycznym przykładzie Gminy Przytoczna (Bartłomiej Kucharyk, Wójt Gminy Przytoczna) oraz wykonawcą tychże projektów, Tomaszem Warężakiem z firmy ECOVERDE Zielona Góra
Tak istotną edukację w zakresie ochrony środowiska, sposób jej realizacji poprzez organizację atrakcyjnych eventów w gminach, zaprezentowali przedstawiciele Agencji Informacji i Ochrony Środowiska z Poznania

Dziękujemy reprezentantom firm (prelekcje przeprowadzone w dniu 24.10.2011):
- PHU FAGOT, Tadeusz Więcek - właściciel,
- Regionalna Telewizja Lubuska, Paulina Pelińska - Specjalista ds. marketingu i reklamy,
- "Iglotechnik", Tomasz Strehl - Prezes Spółki,
- 4System, Edward Baranowski.

Ostatni dzień spotkania okazał się najbardziej "burzliwym" z racji poruszonego tematu tzw. ustawy "śmieciowej" czyli o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku, a na rzeczywiste wprowadzenie jej zapisów gminy mają czas do 1 lipca 2013 roku. Gościliśmy Emilię Kołaczek z Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska, która omówiła szczegółowo wszystkie kolejne etapy wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami, wraz z planowanym harmonogramem i obowiązującymi terminami na sprawozdawczość. 
Szczegóły finansowania przydomowych oczyszczalni ścieków i technicznych wymogów postawionych przez program przedstawił Robert Milewski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W dyskusji uczestniczyła również Alicja Makarska, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Adam Koziński z firmy EWE Polska zaprezentował obowiązki gmin wynikające z Ustawy o efektywności energetycznej.

 

Natalia Walewska-Wojciechowska

Dyrektor Biura

Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego

Galeria zdjęć

wyświetl galerię w Cooliris
  • autor: Biuro Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania