Jesteś 1791 osobą na tej stronie
Dziś jest: 21 Lutego 2019        Imieniny: Eleonory, Piotra, Feliksa
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Centrum Promocji Kultury   /   To już było...   /   2012 "NASZE BETLEJEM" -JASEŁKA

"NASZE BETLEJEM" -JASEŁKA 2012

      Stało się już tradycją, że  w  styczniu,  w Centrum Promocji Kultury
w Drezdenku,  odbywa się jasełkowy spektakl pod tytułem „Nasze Betlejem”.13 stycznia 2012 roku mieliśmy okazję obejrzeć kolejną odsłonę tej tematyki.
      Pani  Dorota Jessa – kierownik artystyczny  grupy teatralnej  „Anima”-  z grupą młodzieży z Gimnazjum im. Nojiego w Drezdenku przygotowała spektakl  w oparciu o teksty poetyckie: K.I. Gałczyńskiego, K. Iłłakowiczówny,  J. Eichendorffa, J. A. Gałuszki, D. Glińskiego oraz scen ze współczesnego życia.
      Młodzi adepci sztuki:  Joanna Suśniło, Edyta Trusz, Patrycja Płócienniczak , Wiktoria Kociumbas, Natalia Misztal, Daria Roszak, Milena Nowaczyk, Natalia Makowska, Alicja Sowała, Martyna Słaby, Marta Milczarek,  Dominika Łesak, Patryk Nawrot, Maciej Szmania, Dawid Kałużny, Paweł Tadyszak wcielili się w różne postacie z życia współczesnego, prezentując przy tym problemy, z jakimi boryka nie tylko młodzież, ale również osoby dorosłe.
     Spektakl  oparty na dialogach przerywanych recytacjami, dotyczącymi narodzin Chrystusa,  przede wszystkim poruszał istotę wartości transcendentalnych, uniwersalnych, ważnych dla ludzi XXI wieku. Na kanwie narodzin Chrystusa w Betlejem zbudowano treść istotną dla ludzi XXI wieku związaną z rolą pieniądza, narkomanią,  relacjami międzyludzkimi.
      Motto: „Betlejem znaczy dużo więcej, każdy , kto wierzy, pomaga innym” stało się myślą przewodnią całego spektaklu. Towarzyszyło mu przesłanie, że każdy może mieć Betlejem w sercu, trzeba spróbować je odnaleźć. Inaczej rzecz ujmując można stwierdzić, że każdy ma w sobie ogromne pokłady dobra, należy je jednak uruchomić we właściwym momencie życia.
      Na scenie pojawia się więc prawnik, który chce spędzić czas świąteczny z rodziną, ale partnerka namawia go na spotkanie z Duńczykami, którzy mogą zagwarantować przypływ gotówki. Co wybierze? W spektaklu nie ma gotowej recepty. To widz ma zdecydować, co jest dla niego ważniejsze w życiu - pieniądz, a może więzi rodzinne?

     Dialog matki z córką jest kolejną próbą udokumentowania faktu, że często brakuje porozumienia między rodzicami i dziećmi. Córka Ewa zamiast zakupu prezentów na święta dla bliskich, o co prosi matka, wybiera spotkanie z koleżanką.

     W jednej ze scen poznajemy dziewczynę, która żebrze , by zdobyć pieniądze na narkotyki. Oszukuje, twierdząc, że chce kupić bilet i pojechać na święta do rodziny. Ten argument nie przemawia jednak do innych. Pieniądze dostaje od znajomego chłopaka, który uwierzył, iż Kaśka pragnie kupić prezent na święta dla matki. Dziewczyna obiecuje też, że pójdzie na odwyk. W tym przypadku adwersarz ulega odruchowi serca, daje jej pieniądze, za które Kaśka kupuje kolejną dawkę narkotyków.

     Jesteśmy także świadkami rodzinnej kłótni. Żona ma pretensje do męża o zbyt duże zaangażowanie w pracę. Zarzuca mu brak czasu dla najbliższych i zbyt małe zarobki. Ona przecież zaplanowała zakup świątecznych prezentów.

następna strona »

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania