Jesteś 2245 osobą na tej stronie
Dziś jest: 23 Stycznia 2019        Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Urząd Miejski   /   Aktualności   /   2012   /   Fotorelacje z Benefisu Antoniny Kowtunow

Fotorelacja z Koncertu z udziałem prof. dr hab. Antoniny Kowtunow w Drezdenku

wyświetl galerię w Cooliris

Koncert Antoniny Kowtunow

wyświetl galerię w Cooliris

Benefis Antoniny Kowtunow

Prof. AM dr hab. Antonina Kowtunow - studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Ireny Bardy-Tartyłło. Umiejętności wokalne doskonaliła na stypendium w Weimarze u prof. S.Simonetti. Jest laureatką II GRAND PRIX na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie (Francja) i IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. ST. Moniuszki we Wrocławiu. Debiut operowy podczas studiów i rola Gildy w operze Rigoletto Verdiego jako występ dyplomowy z zespołem artystów w Operze Wrocławskiej udokumentował jej przyszły repertuar jako śpiewaczki koloraturowej.

Po studiach została asystentem na Wydziale Wokalnym w PWSM we Wrocławiu i solistka Opery Wrocławskiej, a od 1973 r. solistką Opery Poznańskiej (obecnie Teatr Wielki), gdzie do 2009 r. śpiewała czołowe i tytułowe role z repertuaru sopranu koloraturowego.

Współpracowała także z Teatrem Wielkim w Warszawie, Operami Gdańską, Bydgoską. Była trzykrotnie nagradzana tytułami: Najpopularniejszy Śpiewak Roku Wielkopolski 1978 i 1987, tzw. „Biały Bez” oraz Najpopularniejszy Śpiewak Roku 1973 „Złota Iglica” we Wrocławiu.

Występowała za granicą w operach i na estradzie filharmonii, śpiewając czołowe role, m.in.: „Traviata” Verdiego, Gilda z „Rigoletto” Verdiego Rozyna z „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, partie solowe z repertuaru oratoryjnego, a także występowała z recitalami m.in. w RFN, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Belgii, Holandii, Luxemburgu, Finlandii, Portugalii, Włoszech, na Sycylii.

Dokonała wielu nagrań telewizyjnych i radiowych.

Odbyła liczne tournee zagraniczne z zespołami oper polskich, i chórami prof. St. Stuligrosza (Poznańskie Słowiki), i prof. Jerzego Kurczewskiego, chórem KUL-u, Politechniki Szczecińskiej. Jest pierwszą polską solistką, która wystąpiła

w Watykanie, śpiewając z chórem KUL-u solo polskiej kolędy „Lulajże Jezuniu” podczas mszy pasterkowej celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II, transmitowanej na cały świat w 1986 r.

Posiada bogaty repertuar operowy obejmujący około 50 ról czołowych i tytułowych, m.in. G. Verdiego (Traviata, Rigoletto), W.A. Mozarta (Zuzanna, Konstancja, Donna Anna, Marcelino, Królowa Nocy, I Dama, Blonda), Rossiniego (Kopciuszek, Rozyna, Anaida z Mojżesza), Belliniego (Lunatyczka – tytułowa rola), Dionizettiego Córka pułku – tyt. Rola, Norina), Offenbacha (Olimpia, Antonia), R. Straussa (Zerbinetta), J. Straussa (Adela, Rozalina). Z repertuaru oratoryjnego m.in. partie solowe w Mesjaszu Haendla, Stworzeniu Świata Haydna, Requiem, Mszy C, mszy c-moll - Mozarta, Requiem – Verdiego, Stabat Mater – Dworzaka.

Wystąpiła w Operetce Poznańskiej w premierach „Hrabiny Maricy” i „Królowej Czardasza” Kalmana, kreując tytułowe role.

Od 1990 r. rozpoczęła pracę pedagogiczną początkowo jako pedagog wokalny solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Od 1999 r. prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, do dziś. Od października 2000 r. prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalnym w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, do dziś. Tu zdobyła po przewodach kolejno: tytuł doktora, doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka oraz tytuł profesora nadzwyczajnego.

Studenci z jej klasy zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych,

a niektórzy z nich są już ozdobą scen operowych w Polsce (Poznań, Warszawa) i zagranicą (Lubeca).

A. Kowtunow odznaczona została m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Odznaką Honorową za zasługi w rozwoju woj. Poznańskiego i Wielkopolski, Nagrodą Miasta Poznania w dziedzinie Kultury i Sztuki, Odznaka Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej Poznania.

Fotorelacja z Benefisu Antoniny Kowtunow

wyświetl galerię w Cooliris
  • autor: J. Nawojska, data: 2012.02.24
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania