Jesteś 1807 osobą na tej stronie
Dziś jest: 23 Stycznia 2019        Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Urząd Miejski   /   Aktualności   /   2012   /   XXII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Związku Miast i Gmin Nadnoteckich

XXII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Związku Miast i Gmin Nadnoteckich w Drezdenku

W dniach 15 – 16 marca 2012 roku w Drezdenku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Związku Miast i Gmin Nadnoteckich.
Członkowie Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, powołanego do życia w roku 2000, spotykają się przynajmniej raz w roku, żeby odbyć Walne Zebranie będące najwyższą władzą Stowarzyszenia. Obecnie Związek zrzesza piętnaście miast i gmin z terenu województw: kujawsko- pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Ponadto, w skład Związku wchodzi trzech członków wspierających oraz jeden honorowy.
Ideą stowarzyszenia jest promocja miast i gmin nadnoteckich na rzecz wspólnej promocji nadnoteckiego szlaku wodnego i realizacji spójnej strategii turystycznej, zgodnie z przyjętym „Programem Rozwoju Turystycznego i Kreacji Marki Gmin Nadnoteckich”. Wspólne przedsięwzięcia mają na celu wspieranie samorządów w działaniach zmierzających do przywrócenia żeglowności Noteci, jej infrastruktury komunikacyjnej, turystycznej, rekreacyjnej i sportowej.
Delegaci, na miejsce tegorocznych obrad wybrali Drezdenko w woj. lubuskim. XXII Walne Zebranie, poprzedzone obradami Zarządu Związku, odbyło się 16 marca 2012 r. W roli gospodarzy wystąpili w zastępstwie Burmistrza Drezdenka- Macieja Pietruszaka panowie Andrzej Kozubaj- zastępca Burmistrza Drezdenka oraz Sekretarz Gminy- Leszek Jaśków. Obrady Walnego Zebrania prowadził Delegat Gminy Zwierzyn- Andrzej Wiśniewski.
Oficjalnego powitania wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie na obrady związkowe dokonał Prezes Związku- Franciszek Strugała, po czym w imieniu gospodarzy zaprosił wszystkich na spacer do Parku Kultur Świata, który wkrótce zostanie oddany do użytku dla mieszkańców Drezdenka i turystów.
Na początku obrad pani Dorota Mundry reprezentująca Grupę PGNiG przedstawiła prezentację multimedialną „Projekt LMG.” Przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazu zapoznali uczestników obrad z realizowaną w ramach projektu inwestycją na terenie Gminy Drezdenko, tj. budową Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Pani kierownik podkreśliła, iż ta inwestycja niesie za sobą przede wszystkim korzyści finansowe wynikające z wydobycia ropy naftowej i gazu w gminie Drezdenko.
Następnie zebrani wysłuchali sprawozdania merytoryczno- finansowego z działalności Związku w roku 2011, które przedstawił Prezes Związku- Franciszek Strugała. Omówione zostały działania Związku podjęte w ubiegłym roku. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć był udział Związku w projektach unijnych realizowanych przez gminy członkowskie w ramach aktywizacji "WPW"- budowach nowych przystani wodnych na szlaku. Przedstawiciele Związku brali udział w szeregu spotkań i konferencji, gdzie podnoszona była problematyka rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Związek był obecny na największych imprezach targowych w Polsce- Targach "Wiatr i Woda" w Warszawie, "BoatShow" w Poznaniu, ale także na ITB w Berlinie dzięki współpracy w ramach gmin nadnoteckich. Ubiegły rok to również współorganizacja dwóch rejsów: Flisu Noteckiego oraz Wielką Pętlą Wielkopolsko- Lubusko- Kujawsko- Pomorską (wspólnie z PTTK i CTW w Warszawie). Szlak notecki  pokazywany był również w ramach projektu promocyjnego realizowanego przez Gminę Drawsko i Miasto Czarnków - „Statkiem  na Euro 2012.”
XXII Walne Zebranie Członków jednogłośnie przyjęło złożone sprawozdanie merytoryczno- finansowe oraz podjęło uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Związku.
W drugiej części spotkania przedstawiciele Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle n. Notecią prezentowali nowy kierunek kształcenia w Szkole w zakresie – technik eksploatacji portów i terminali – Rafał Woźniak. W kolejnej części zaprezentowano opracowanie pt. "Strategia Promocji MDW E70", które powstało w ramach kontynuacji Porozumienia Marszałków i Deklaracji Programowej w sprawie aktywizacji gospodarczej i turystycznej polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. MDW E70 jest międzynarodową, śródlądową drogą wodną relacji zachód-wschód. Łączy Europę Zachodnią od Antwerpii i Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych i przez północną Polskę z rejonem Kaliningradu oraz z systemem drogi wodnej Niemna. Na terenie Polski obejmuje następujące drogi wodne: Odrę, Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Brdę, Wisłę, Nogat, Szkarpawę oraz Zalew Wiślany. Użeglownienie drogi wodnej E70 połączy regiony leżące w obszarze z portami w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Gdyni, aglomeracją wrocławską i katowicką, jak również z najbardziej uprzemysłowionymi regionami Europy Zachodniej: Niemcami, Belgią, Holandią i północną Francją. Projekt rewitalizacji MDW E70 zakłada realizację rozwoju żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej. Za jeden z głównych celów przedsięwzięcia uznaje się intensyfikację gospodarczą objętych regionów poprzez wykorzystanie potencjału gospodarczego i turystycznego. MDW E70 jest zatem szalenie atrakcyjnym projektem, łączącym w sobie elementy nowoczesności, modernizacji oraz reakcji na zapotrzebowanie środowiska.
Opracowanie te przedstawił Hubert Gonera z landbrand s.c. w Poznaniu. Uznano gremialnie, że konieczne jest zintensyfikowanie działań promocyjnych międzynarodowego szlaku na zachodzie Europy. Wkrótce na rynku pojawią się kolejne wydawnictwa, które pozwolą na szersze dotarcie do turystów- wodniaków. W opracowaniu pokazano różne możliwości promocji omawianego szlaku wodnego.

Na zakończenie spotkania zaprezentowała  się  gościom grupa  taneczna „Paradise” z Centrum Promocji Kultury w Drezdenku.

Źródło:
Strategia Promocji Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 w Polsce 2011 - Landbrand s.c.
www.rzekanotec.pl

wyświetl galerię w Cooliris
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania