Jesteś 1862 osobą na tej stronie
Dziś jest: 24 Stycznia 2019        Imieniny: Franciszka, Felicji, Mileny
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Centrum Promocji Kultury   /   To już było...   /   2012 POKAZ DOKONAŃ ARTYSTYCZNYCH

Pokaz dokonań artystycznych – Drezdenko 2012


       Kiedy zastanawiamy się nad istotą tańca, wówczas możemy sięgnąć do definicji sformułowanej w starożytnej Grecji przez Lukiana z Samosat (II wiek n.e.). Głosił on bowiem, że: „Istota tańca polega na tym, by wiernie wyrażał i przedstawiał nasze przeżycia duchowe i plastycznie uzmysławiał to, co jest dla nas tajemnicze”1. Stąd możemy wnioskować, że rytm, ruch, gest jako podstawowe tworzywo sztuki tanecznej jest wyrazem wewnętrznych stanów nie tylko osób tańczących, ale także tych, którzy są obserwatorami widowiska. Wydaje mi się, że uniwersalizm tańca polega na uczestnictwie i duchowym współuczestnictwie w dyscyplinie, którą zaliczamy do wartości ponadczasowej - piękna.
       Czym jest taniec w życiu każdego człowieka? Na pewno wprowadza on element wyzbycia się wszelkich negatywnych uczuć, daje harmonię i wewnętrzną równowagę, a więc te elementy życia, które potrzebne są każdemu, kto na co dzień boryka się z przeciwnościami. Moja babcia często powtarzała, że dziewczyna, która potrafi tańczyć, poradzi sobie w życiu. Po latach wiem, że miała rację.
       O tańcu myślimy pozytywnie i sytuujemy go nie tylko w kategoriach rozrywki, ale również wewnętrznych potrzeb i doznań. 
      Tak też można było myśleć po obejrzeniu widowiska w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, gdy 5 czerwca 2012 roku na scenę wybiegły grupy tancerek, reprezentujące różne kategorie wiekowe: od trzech do pięciu lat; od sześciu do dziewięciu lat, stanowiące skład grupy baletowej oraz najstarsze od dwunastu do piętnastu lat, należące do zespołu „Paradise”. Instruktorem tych trzech zespołów jest młoda, pełna werwy i energii pani Magda Wiśniewska.

wyświetl galerię w Cooliris
  • kier. art. Magda Wiśniewska
    kier. art. Magda Wiśniewska

        Celem występu grup tanecznych  była prezentacja dokonań podopiecznych pani Magdy w okresie roku. Nie dziwił więc fakt, że w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury oprócz rodziców młodych wykonawczyni zgromadzili się także krewni oraz znajomi występujących, którzy z kwiatami w ręku z niecierpliwością oczekiwali na pokaz umiejętności dzieci i młodzieży. Tłum wypełniał salę i wyczuwało się pozytywne wibracje, co niewątpliwie zawsze sprzyja młodym artystom.

wyświetl galerię w Cooliris

      Z entuzjazmem przyjęte zostało pojawienie się dzieci z grupy najmłodszej. Maluszki zaprezentowały układ taneczny do piosenki Majki Jeżowskiej „A ja wolę moją mamę”. Trzeba przyznać, że taniec wypadł dość żywiołowo. Najmłodsi przedstawiali się, opowiadali o sobie inspirowani przez instruktora artystycznego – panią Magdę, składali życzenia swoim mamom – niedawno był bowiem Dzień Matki. Z dialogu między opiekunem a dziećmi z grupy najmłodszej można było wnioskować, że w zespole istnieje porozumienie, co wróży dobrą współpracę w przyszłości i sukcesy.
     Grupa baletowa, w której są dzieci nieco starsze, zaprezentowała wysoki kunszt sztuki tanecznej. Przedstawione przez sześcio - dziewięciolatki układy taneczne do utworów: „Mały balecik, Stars, Honey honey, Fantazja” wzbudziły zachwyt widzów. Tancerki wystąpiły w nowych strojach – granatowe i żółte falbany spódniczek, w tych samych kolorach getry oraz żółte kokardki we włosach bardzo wszystkim się podobały. Pani instruktor wraz z dziećmi podziękowała dyrektorowi Centrum Promocji Kultury panu Janowi Maćkowskiemu za finansowe wsparcie zakupu. Zgromadzonych zachwycił taniec z rekwizytami (czerwone pompony wykorzystane do melodii „Fantazja”), ponieważ wymagał on dużej koordynacji ruchowej. Młode tancerki podskakiwały, wykonywały obroty, skłony, wyskoki w rozkroku, posyłali całusy. Podobały się układy rąk. Dzieci naśladowały fale lub zataczały koła. Ich popisy przypominały występy cheerleaderek, które kibicują drużynom sportowym.
 

wyświetl galerię w Cooliris

      Widownia na te pokazy reagowała spontanicznie, nagradzając występujących gromkimi brawami. Podobnie ocenione zostały dziewczęta z zespołu „Paradise”, które zaprezentowały się w układach tanecznych: „Marsz happy marching band, Jive, Mambo, Marcy, Florida”. W zależności od charakteru tańca młode artystki wcielały się w różne postacie – od patriotek, biorących udział w marszu, akrobatek, wykonujących najbardziej skomplikowane figury - po grupę w melonikach i strojach z odkrytym ramieniem, która, wydawać by się mogło, przybyła do Drezdenka prosto z kabaretu. Zresztą stroje zmieniały się. Czerwono – pomarańczowe spódnice zastępowano sukienkami z falbanami , biało – czerwonymi kostiumami lub fioletowymi, czarnymi garniturami. Stroje dobierane były do charakteru tańca.

wyświetl galerię w Cooliris

      Pokazy zakończone zostały akcentem, podkreślającym jedność wszystkich uczestników. Trzy grupy wykonały wspólny układ taneczny, w którym znalazło się miejsce na podziękowania, ale także podkreślona została solidarność z innymi ludźmi oraz tolerancja wobec odmienności. Przesłaniem występu było życzenie, by na całym świecie żyły szczęśliwe dzieci.

wyświetl galerię w Cooliris

       Paulo Coelho stwierdził, że: „Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce”. Pokazy tańca w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku stały się tego świadectwem, gdyż po reakcjach tancerek i publiczności widać było, że radość, spontaniczność, witalizm i rytm odmieniają oblicza ludzi i rzeczywistość, w której się znaleźli. Piękno tańca upaja i wyzwala pragnienie trwania. 

                                                                        Irena Kurowska

 

Zdjęcia: Jarosław Peszel

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania