Jesteś 1685 osobą na tej stronie
Dziś jest: 24 Stycznia 2019        Imieniny: Franciszka, Felicji, Mileny
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Urząd Miejski   /   Aktualności   /   2012   /   Informacja Wojewody Lubuskiego dot. korzystania z sygnału cyfrowego

Bądź gotowy na odbiór tv cyfrowej

Proces cyfryzacji

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

 • nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
 • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
 • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
 • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

Podstawy TV cyfrowej

Zaletami nadawania cyfrowego – w porównaniu do nadawania analogowego są:

 • możliwość zaoferowania dużo bogatszej oferty programowej;

 • uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza poprzez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i dźwięku dookólnego;

 • utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (poprzez np. eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu);

 • nadawanie obrazu w różnych formatach obrazu (dotychczasowym 4:3 lub panoramicznym 16:9);

 • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów);

 • dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik lub STB podłączony jest także do Internetu;

 • możliwość odbioru przenośnego i ruchomego

Multipleksy

Multipleks to, nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym, "cyfrowa paczka" składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG). Nie wszystkie wymienione składowe multipleksu muszą w nim występować jednocześnie. W obecnie nadawanych multipleksach MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nie są np. obecne programy radiofoniczne.

Dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) oraz nowoczesnych technik nadawczych możliwe jest umieszczenie w multipleksie większej liczby programów telewizyjnych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy TV:

 • w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
 • w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia;
 • w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV.

Jak widać, przejście na nadawanie cyfrowe wiąże się ze zdecydowanym zwiększeniem efektywności wykorzystania częstotliwości; w tym samym kanale zamiast jednego można nadawać kilka programów TV (w telewizji analogowej w kanale o szerokości odpowiadającej pojedynczemu mulitpleksowi można było nadawać tylko jeden program telewizyjny). "Zaoszczędzone" w ten sposób częstotliwości - zwane dywidendą cyfrową - będzie można wykorzystać w różny sposób:dla poszerzenia oferty programowej telewizji naziemnej (nowe programy, w tym - wysokiej rozdzielczości HD) lub dla potrzeb sieci komórkowych (w szczególności w celu zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu). Dywidenda cyfrowa będzie w pełni dostępna dopiero po całkowitym wyłączeniu emisji analogowych, a więc od połowy 2013 r.

Szczegółowy harmonogram wdrożeń MUX-1, MUX-2 i MUX-3 dostępny jest pod następującymi adresami: http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,554.html, http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,332.html oraz http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,333.html

Harmonogram wdrażania

MUX-1

Terminy włączeń:

 • Etap 1: do 15 grudnia 2011 r.
 • Etap 2: do 1 czerwca 2012 r.
 • Etap 3: do 1 października 2012 r.

MUX-2

Terminy włączeń:

 • Etap 1: do 30 września 2010 r.
 • Etap 2: do 31 grudnia 2010 r.
 • Etap 3: do 30 kwietnia 2011 r.
 • Etap 4: do 31 lipca 2011 r.
 • Etap 5: do 31 grudnia 2011 r.
 • Etap 6: do 31 grudnia 2013 r.

MUX-3

Terminy włączeń:

 • Etap 1: do 27 października 2010 r.
 • Etap 2: do 27 kwietnia 2011 r.
 • Etap 3: do 27 października 2011 r.
 • Etap 4: do 27 kwietnia 2014 r.

Harmonogram wyłączeń

Naziemna telewizja analogowa będzie wyłączana w 7 etapach. Zarówno nadawcy komercyjni jak i nadawca publiczny zobowiązani są do równoczesnego wyłączania swoich emisji analogowych według poniższego harmonogramu:

tabelka wyłączeń naziemnej telewizji analogowej

tabelka wyłączeń + mapka

W przypadku ewentualnych opóźnień w realizacji powyższego harmonogramu, nieprzekraczalny termin zaprzestania rozpowszechniania w sposób rozsiewczy analogowy programów telewizyjnych ww. nadawców upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Termin ten został ustanowiony w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Inne formy odbioru tv cyfrowej

Jeżeli obecnie korzystasz z usług operatorów kablowych/satelitarnych i nie jestes zainteresowany odbiorem programów telewizji naziemnej nie będziesz musiał dokonywać wymiany instalacji antenowej, anteny ani odbiornika.

TV SAT

Telewizja satelitarna wykorzystuje nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi na orbitach geostacjonarnych i posiada możliwość pokrycia sygnałem dużych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika. Najpopularniejsze standardy cyfrowej telewizji satelitarnej to standardy DVB-S i DVB-S2.

TV CAB

Telewizja kablowa realizowana za pomocą techniki przewodowej (światłowód lub kabel koncentryczny). Poza dystrybucją sygnału telewizyjnego większość rozwiązań w zakresie TV kablowej umożliwia jednocześnie oferowanie abonentom pakietu programów radiowo-telewizyjnych oraz usług internetowych i telefonicznych (tzw. Triple play). Najpopularniejsze standardy cyfrowej telewizji kablowej to standardy DVB-C i DVB-C2, a odbiór tej telewizji (wraz z usługami dodatkowymi) jest możliwy za pomocą odpowiedniego dekodera.

IPTV

Internet Protocol Television, jest to technologia umożliwiająca przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych o protokół IP.

Jak odbierać

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:

1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem,

2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.

Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.

Posiadacze STB bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Niestety występują w tym przypadku pewne ograniczenia – nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami STB – przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą. Koszt takiego modułu CI wynosi około 150-200zł.

Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.

Jak podłączyć STB

Sposób podłączenia zależy od możliwości telewizora oraz STB i dostępnych gniazd wejść i wyjść w posiadanym sprzęcie. Pamiętaj, że pomimo dostępności różnych opcji najlepszym interfejsem służącym do podłączenia STB do telewizora jest złącze HDMI. Szczegóły instalacji można znaleźć w instrukcji dołączonej do STB.

Gdzie kupić

STB zalicza się do sprzętu RTV. W związku z tym powinien być dostępny w sklepach prowadzących sprzedaż urządzeń elektronicznych.

Wytyczne techniczne dla odbiornika

Niezbędne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie tych wymagań przygotowane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Powyższe rozporządzenie określa podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z terytorium RP. Konsumenci planujący zakup takich odbiorników cyfrowych, powinni się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w rozporządzeniu, które przewiduje m.in., że STB powinny zapewniać dla:

 • sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);

 • sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Posiadacze przystawek bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG4 do MPEG2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Niestety występują w tym przypadku pewne ograniczenia – nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami przystawek – przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą. Koszt takiego modułu CI wynosi około 150-200zł.

Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.

Przydatne adresy

Ministerstwo Infrastruktury www.mi.gov.pl

Urząd Komunikacji Elektronicznej www.uke.gov.pl

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji www.krrit.gov.pl

Emitel www.emitel.pl

www.cyfryzacja.gov.pl

bezpłatna infolinia 800 007 788

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania