Jesteś 1124 osobą na tej stronie
Dziś jest: 16 Listopada 2018        Imieniny: Edmunda, Marii, Gertrudy
Miesiąc:
Rok:
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA   /   Teofil Lachowicz 5.10.2012

Spotkanie z Teofilem Lachowiczem 5 października (piątek) 2012r. w Bibliotece Publicznej w Drezdenku

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris
  • Teofil Lachowicz
    • autor: fot. Lubomir Oleśniewicz

 

 

    5 października 2012 r.  Biblioteka Publiczna im. ks. J. Tischnera gościła  Teofila Lachowicza, absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Drezdenku. Historyka, archiwistę, dziennikarza, autora wielu opracowań m. in. "Weterani polscy w Ameryce do 1939 roku", "Dla ojczyzny ratowania", "Szkice z dziejów wychodźstwa polskiego w Ameryce i inne" oraz ponad 200 artykułów popularno-naukowych, publikowanych na łamach prasy polonijnej w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i w Polsce.  
Opracowanie „Dla ojczyzny ratowania”- jest zbiorem szkiców historycznych, których  motywem są dzieje wychodźstwa  polskiego. Autor, wieloletni archiwista w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, odsłania ich epizody, szczególnie te związane  z początkami polskiego osadnictwa i jego wrastaniem w amerykański grunt  w XIX wieku. Wiele uwagi poświęca także  polskim losom w II wojnie światowej.  Kolejne opracowanie Teofila Lachowicza to ,,Echa z nieludzkiej ziemi”- jest   zbiorem szkiców dotyczących losów Polaków na nieludzkiej ziemi, w rosyjskich łagrach. Możemy się także dowiedzieć o sytuacji Kościoła na Litwie i Wileńszczyźnie pod okupacją sowiecką 1940-1941 i poznać relacje zesłańców i łagierników.
 Wyłania się ponury obraz totalitarnego państwa radzieckiego, którego symbolem stał się "archipelag Gułag", miejsce niewolniczej pracy i niezawinionych cierpień milionów ludzi, pośród nich ogromnej rzeszy Polaków. Natomiast  ,,Weterani polscy w Ameryce do 1939 roku” przedstawiają losy polskich emigrantów do Ameryki Północnej, uczestników zrywów niepodległościowych w XVIII i XIX wieku oraz  I wojny światowej, a także tych, którzy wzięli udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych  i wojnie secesyjnej. Autor opisuje trudny, często dramatyczny, proces ich wrastania w społeczność amerykańską oraz rolę jaką odegrali w organizowaniu polskiej grupy etnicznej. Szeroko omówił także działania stowarzyszeń i organizacji kombatanckich; szczególną uwagę poświęcił Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Autor od ponad 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.Z wielkim sentymentem wraca do Drezdenka,  spotykając się z pedagogami i kolegami z najmłodszych lat. Miło nam było gościć tak ciekawą osobę wywodzącą się z naszego środowiska.
                                                                 

                                                                 Danuta  Halicka      

 

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania