Jesteś 1594 osobą na tej stronie
Dziś jest: 23 Stycznia 2019        Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA Z PASJAMI

Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk 16.10.2014

,,Z muzycznego punktu widzenia”

Bohaterami kolejnego spotkania z cyklu „Spotkania z pasjami” byli Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, dziennikarze muzyczni, znani z radia i telewizji, którzy od wielu lat wprowadzają Polaków w świat muzycznych opowieści. Znany duet gościł  ,,wirtualnie” dnia 16 października 2014 r.  w  Bibliotece Publicznej w Drezdenku.                                                                                                      Pani Maria Szabłowska znana jest  z wielu  audycji muzycznych  takich jak ,, Muzyka nocą” czy ,,Magazyn Muzyczny Rytm”, także współpracowała z Telewizją Polską gdzie widzowie oglądali ją m.in. w programie ,,Wideoteka dorosłego człowieka”. Kariera dziennikarska Pana Krzysztofa Szewczyka rozpoczęła się od audycji w Radiu Gdańsk, a później programu ,,Studio Rytm”. W latach 80 widzowie mieli okazję zobaczyć Pana Krzysztofa podczas wielu programów nadawanych przez TVP-PrzebojeDwójki,Wideoteka,Jarmark.                                                                                                                      Pani Maria i pan Krzysztof opowiedzieli seniorom o początkach swojej muzycznej przygody, o programach które razem tworzyli, m.in. „ Dozwolone od lat czterdziestu”, czy „Wideoteka dorosłego człowieka”.                                                                                                                             ,,Kto posiadał płytę z muzyką, od razu zaczynał pracować w radiu” - mówił pan Krzysztof i tłumaczył, że w czasach PRL-u płyta była rzeczą trudno dostępną, dlatego też wciąż przechodziła z rąk do rąk. Każdy z dziennikarzy odsłuchiwał płytę, przegrywał ją i pożyczał koledze. W taki właśnie sposób rozpowszechniano nowe trendy! Bohaterowie wspominali także o swoich perypetiach z peerelowską cenzurą, która  utrudniała życie dziennikarzom. „Jednak nawet na cenzorów były sposoby” – przekonywała pani Maria. „Programy typu talent show wyławiają coraz to nowe talenty muzyczne, jednak jest ich tak dużo, że ci młodzi twórcy nie mogą się wybić” – mówiła pani Maria Szabłowska.   Spotkanie „wirtualni” goście zakończyli optymistycznie stwierdzeniem, że „W każdym pokoleniu znajdują się interesujący i wartościowi artyści”.

Dzięki spotkaniu z panią Marią i panem Krzysztofem seniorzy,  przypomnieli sobie muzykę  młodych lat, na której wychowali się i chętnie przekazują ją swoim dzieciom i wnukom.

wyświetl galerię w Cooliris

,,Cała Praga Śpiewa”- śpiewać każdy może! - 2.10.2014

Dnia 2 października  br. dzięki  Fundacji  Orange w Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne ,,Spotkanie z pasjami”. Gośćmi  spotkania byli przedstawiciele grupy  muzycznej  ,,Cała Praga Śpiewa”. W skład zespołu wchodzą seniorzy - głównie z warszawskiej Pragi.

W swojej działalności zabierają odbiorców od czasów powojennej Warszawy. Zespół odwołuje się do miejskiego folkloru, powraca do szlagierów i piosenek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Celem zespołu jest przypomnienie zapomnianych utworów, które kiedyś chętnie śpiewane były podczas spotkań.

..Jesteśmy młodzi inaczej” mówią o sobie seniorzy z zespołu i udowadniają, że młodość to stan ducha, a nie cyfry zapisane w metryce. Członkowie zespołu angażują się w życie lokalnej społeczności, zapraszając do zabawy międzypokoleniowej młodych i starszych.

Para seniorów, reprezentująca grupę  opowiadała  widzom o tym czym jest dla nich możliwość wspólnego śpiewania. Samorealizacja, spełnienie marzeń, pożyteczne spędzenie wolnego czasu, wspólne  życie towarzyskie – to niektóre korzyści z udziału w zespole.

Dla tych którzy chcieliby pójść w ich ślady, nasi goście kierowali słowa zachęty i wsparcia.

Kolejne spotkanie odbędzie się 16 października . Jego bohaterami będą Maria Szabłowska  i Krzysztof  Szewczyk , para dziennikarzy z programu ,,Wideoteka dorosłego człowieka”

 

 

                                                                      Danuta Halicka

wyświetl galerię w Cooliris

Danuta Płatek - 17.07.2014

Na kłopoty fryzjer

Już po raz szósty drezdeneccy seniorzy mieli okazję spotkać wyjątkową osobę podczas wirtualnych Spotkań z pasjami, tym razem bohaterką dnia była Danuta Płatek, która od 60 lat poświęca się swojej największej pasji – fryzjerstwu.

Kobieta opowiedziała o swojej drodze od małej dziewczynki mieszkającej na wsi i marzącej o zostaniu nauczycielką do właścicielki jednego z najpopularniejszych krakowskich salonów fryzjerskich. Pani Danuta przyznała, że nie ma nic lepszego niż łączyć swoją drogę zawodową z rozwijaniem pasji, dzięki temu, choć już od dziesięciu lat powinna odpoczywać na zasłużonej emeryturze, wciąż ma energię do pracy. Kontakt z klientkami jest jej motorem napędowym i nie pozwala na utratę dobrego humoru. Panie korzystające z usług salonu również bardzo pozytywnie oceniają panią Danutę – przez czterdzieści lat działalności miała tylko jedną niezadowoloną klientkę. Bohaterka opowiadała również, jak ważną rolę w jej życiu pełni kontakt z młodymi adeptami sztuki fryzjerstwa, posiada dyplom międzynarodowego instruktora i chętnie dzieli się swoim długoletnim doświadczeniem. Fryzjerka jest laureatką wielu konkursów i autorką zdumiewających fryzur – uwagę przykuwają perfekcyjnie wykonane upięcia i precyzyjnie uplecione warkocze. Kobieta podkreślała, że seniorki nie muszą mieć obowiązkowo „babcinej” fryzury – rodzaj upięcia lub strzyżenia powinien zależeć od kształtu twarzy a  nie od peselu.

Historia Danuty Płatek jest doskonałym przykładem na to, że pasja może odmienić nasze  życie, a także przedłużyć młodość.

Paulina Boczek

wyświetl galerię w Cooliris

Teresa Bancewicz - 26.06.2014

Emerytka-autostopowiczka

Już po raz piąty seniorzy z Drezdenka mieli okazję spotkać ciekawą postać dzięki wirtualnym „Spotkaniom z pasjami”. Tym razem gościem programu była pani Teresa Bancewicz – plastyczka-emerytka, która udowadnia, że nigdy nie jest za późno na realizowanie swoich pasji i marzeń, nawet jeżeli jest to podróżowanie po świecie.

Pani Teresa wiedzie skromne życie, utrzymuje się z niskiej emerytury, która nie pozwala jej na luksus zorganizowanych wycieczek, dlatego zwiedza świat „na stopa”.  Starsza pani pakuje plecak (ciepłą odzież, 4 kg płatków owsianych, mleko w proszku, śpiwór oraz kilka kilogramów ręcznie wykonanych pocztówek  i obrazków, które pozwalają finansować wyprawę) i wyrusza na spotkanie przygodzie. Podróżniczka opowiedziała o doświadczeniach, podzieliła się pomysłami na fascynującą wyprawę za naprawdę niewielkie oszczędności. Przekonywała, że nie ma nic bardziej emocjonującego niż taki właśnie sposób podróżowania – dzięki swojemu wiekowi szybko zyskała sympatię wśród kierowców, którzy nawet nadkładają drogi by podwieźć ją w miejsce, gdzie łatwiej będzie mogła „złapać” transport do następnego punktu.

Paulina Boczek

wyświetl galerię w Cooliris

Jerzy Kryszak - 05.06.2014

Całkiem serio satyryk

Gościem kolejnego spotkania z pasjami był posiadacz jednej z najbardziej charakterystycznych fryzur polskiej sceny kabaretowej – Jerzy Kryszak.  Gość opowiadał o swoich wspomnieniach związanych z okresem przemian ustrojowych w Polsce oraz  o roli satyryka wtedy i obecnie.

Bohater spotkania opowiadał o tym jak z aktora teatralnego i filmowego stał się kabareciarzem i jak zmieniło to jego życie. Aktor, który grał na scenach jednego z najbardziej cenionych teatrów, zbuntował się przeciwko cenzurze – nie mógł wyrażać tego co chciał i jak chciał, dlatego zmienił  środek wyrazu i zajął się satyrą.  Seniorzy zgromadzeni w bibliotece mieli okazję poznać kulisy powstawania jednego z najpopularniejszych programów satyrycznych – „Polskiego zoo”, którego współautorem był Jerzy Kryszak. Gość z wielkim sentymentem wracał do tamtych czasów i dzielił się anegdotami z planu. Jak sam powiedział „Satyra pokazuje rzeczywistość trochę z boku, ale widzi sedno problemu”, dlatego tak dobrze odnajduje się na scenie kabaretowej. Przyznał również, że marny z niego komik, przez dwadzieścia pięć lat pracy udało mu się zapamiętać tylko kilka dowcipów, których i tak nie opowiada, a prywatnie nie jest wcale śmieszną osobą. W czasie przeznaczonym na zadawanie pytań bohaterowi spotkania nie mogło zabraknąć kwestii włosów – Jerzy Kryszak dał jasno do zrozumienia, że nie planuje zmiany fryzury – jeżeli długie włosy opuszczą jego głowę, to jedynie siłami natury…

 Paulina Boczek

Hanna Gajos - 22.05.2014

Czerwone trampki babci

      Każdy wie, że w "pewnym wieku" nie wypada już wielu rzeczy. Nie każdy wie w jakim wieku, jakich rzeczy i dlaczego w ogóle nie wypada. Wiele z tych rzeczy dotyczy strefy mody lub po prostu doboru garderoby. W ostatni czwartek, podczas kolejnego z cyklu spotkań z pasjami, mity na ten temat obalała Hanna Gajos - dziennikarka i krytyk mody.

     Podczas spotkania widzowie zgromadzeni w bibliotece mogli się dowiedzieć, że jedynym ograniczeniem przy planowaniu ubioru powinna być zasada "nie obiecuj więcej niż możesz dać", natomiast żaden wiek nie jest przeszkodą by bawić się strojem i czuć się w nim atrakcyjnie i zgodnie z panującymi trendami. Ubranie stanowi integralną część człowieka, ale zawsze pozostaje tylko opakowaniem dla najcenniejszej zawartości, dlatego należy się ubierać, ale nigdy nie przebierać za kogoś kim nie jesteśmy. Hanna Gajos jest skarbnicą złotych myśli, którymi chętnie dzieliła się podczas spotkania, na jedno z pytań publiczności na temat stroju dla osób puszystych odpowiedziała, że nie uznaje tego określenia i zamiast niego proponuje "osoby o zwiększonej powierzchni doznań". Dziennikarka promuje ideę zaakceptowania samego siebie z wszystkimi niedoskonałościami, podkreśla, że moda została stworzona, dla osób niedoskonałych, bo dzięki niej można zamaskować wszystko to czego w sobie nie lubimy.

    Podczas każdego z wirtualnych spotkań seniorzy zgromadzeni w bibliotekach w całej Polsce mogą za pośrednictwem czatu zadawać pytania gościowi dnia, tym razem spośród setek propozycji prowadzący wybrał pytanie od widzów z Drezdenka. Seniorzy byli zainteresowani tym, dlaczego odzież oraz kosmetyki reklamują wyłącznie młode osoby i nie widuje się zupełnie modeli w starszym wieku. Pani Hanna przyznała, że nad tym ubolewa, ale nie traci nadziei na zmiany, bo coraz częściej w świecie wielkiej mody pojawiają się modelki, które panowały na wybiegach pół wieku wcześniej. Opowiedziała również anegdotę z własnego życia, która pokazuje jak bardzo ograniczają nas stereotypy, również modowe. Jej mała wnuczka powiedziała pewnego dnia, że nie zatańczy z babcią już nigdy więcej jeśli ta nie będzie miała czerwonych butów. Pani Hanna wracając do domu zauważyła na wystawie piękne czerwone tenisówki, weszła do sklepu i poprosiła młodą i nazbyt roznegliżowaną ekspedientkę o te właśnie buty. Dziewczyna spojrzała na nią ze zdziwieniem i odpowiedziała, że zwrotów nie przyjmują. Zdezorientowana dziennikarka wytłumaczyła, że ona nie chce niczego oddawać, wręcz przeciwnie, jest zdecydowana na zakup. W odpowiedzi dowiedziała się, że to są buty młodzieżowe, na co odparła, że młodzieżowy jest głęboki dekolt dziewczyny i spódniczka, która kończy się zanim zdążyła się zacząć... Trampki służą pani Hannie do dziś i są niezastąpione podczas długich spacerów i tanecznych szaleństw  z wnuczką.

    Gościem kolejnego spotkania będzie znany aktor i satyryk Jerzy Kryszak. Biblioteka Publiczna zaprasza na nie piątego czerwca o godzinie 11.00.

Paulina Boczek

wyświetl galerię w Cooliris
 • Hanna Gajos
  Hanna Gajos
  • autor: fot. Paulina Boczek

Katarzyna Miller - 24.04.2014

Trochę zdrowego egoizmu

     Przysłowie pigmejskie głosi „daj drugiemu dużo, ale nie zapomnij o sobie”. Do tego właśnie przekonywała bohaterka kolejnego Spotkania z pasjami pani Katarzyna Miller.

     Już drugi raz drezdeneccy seniorzy mieli okazję wziąć udział w wirtualnym spotkaniu z ciekawą osobowością, tym razem bohaterką dnia była znana terapeutka i autorka wielu poradników psychologicznych. Pani Miller jest orędowniczką pozytywnego myślenia i dbania o siebie samego  w ramach tzw. „zdrowego egoizmu”. Podczas wywiadu transmitowanego na żywo ze studia w Warszawie opowiadała o przełomowym momencie swego życia, który sprawił, że pokochała siebie taką jaka jest i zmieniła się z neurotycznej dziewczynki w pewną siebie kobietę. Przekonywała jak ważna jest samoakceptacja i jak bardzo ułatwia codzienne życie. Bohaterka odpowiedziała na szereg pytań zadawanych przez uczestników za pomocą czata, między innymi na temat radzenia sobie w wyjątkowo trudnych sytuacjach, takich jak utrata najbliższej osoby oraz życia pośród „wampirów energetycznych”. Seniorzy zgromadzeni w bibliotece w Drezdenku byli pod wrażeniem wypowiedzi pani Miller i tego jak to co mówi bezpośrednio przekłada się na ich życie. Przyznawali, że często rezygnują ze swoich pasji i małych przyjemności na rzecz pomocy dzieciom i wnukom. Zgromadzeni wspólnie uznali, że najwyższy czas to zmienić i zainwestować w siebie.

     Na kolejne Spotkanie z pasjami zapraszamy wszystkich zainteresowanych  w czwartek  22 maja o godzinie 11:00 do Biblioteki Publicznej w Drezdenku.

                                                                                      Paulina Boczek

 

wyświetl galerię w Cooliris
 • Katarzyna Miller
  Katarzyna Miller
  • autor: fot. Paulina Boczek

Emilian Kamiński - 10.04.2014

Opowiedz mi o swojej pasji a powiem Ci kim jesteś

     Gdy przychodzi w życiu czas zasłużonego odpoczynku, gdy przybywa wolnego czasu   a ubywa zajęć, którymi można go zagospodarować, najwyższa pora zrobić coś dla siebie - rozwijać swoje pasje.

     Do takiej aktywności zachęca Biblioteka Publiczna w Drezdenku, która bierze udział w programie adresowanym do seniorów "Spotkania z pasjami". Od kwietnia do listopada zaprasza wszystkich zainteresowanych na wyjątkowe spotkania z osobami ze świata kultury, sportu i rozrywki, które będą opowiadały o swoich zainteresowaniach oraz życiu zawodowym i prywatnym. Dzięki zastosowaniu techniki wideokonferencji widzowie zgromadzeni w bibliotece będą mieli okazję, nie tylko wysłuchać wywiadu przeprowadzanego na żywo w warszawskim studio, ale również zadać własne pytania bohaterowi danego dnia.

     W ostatni czwartek odbyło się pierwsze spotkanie z aktorem i właścicielem teatru Kamienica, Emilianem Kamińskim. Aktor opowiadał o swojej miłości do rodzinnego miasta - Warszawy, o fascynacji jej historią i próbach ocalenia jej od zapomnienia. Niezwykle barwna opowieść opatrzona obrazami z zabytkowego budynku teatru była doskonałą zachęta do dyskusji na temat lokalnego patriotyzmu mieszkańców Drezdenka. Zebrani wspominali osoby, które miały wpływ na ich życie oraz miejsca, które nierozerwalnie wiążą się z ich historią. Program zachęca uczestników do poznawania swojej miejscowości na nowo, bez wątpienia nasze miasto kryje jeszcze wiele tajemnic wartych odkrycia.

    Bohaterem kolejnego spotkania będzie pani Katarzyna Miller – terapeutka i felietonistka, osoba o silnej osobowości, która zachęca do pokochania samego siebie i zatroszczenia się o własne potrzeby. Na dużą dawkę pozytywnej energii od tej nietuzinkowej postaci zapraszamy wszystkich zainteresowanych 24 kwietnia o godzinie 11:00.

                                                                               Paulina Boczek

 

wyświetl galerię w Cooliris
 • Emilian Kamiński
  Emilian Kamiński
  • autor: fot. Paulina Boczek
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania