Jesteś 679 osobą na tej stronie
Dziś jest: 23 Stycznia 2019        Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA   /   Otwarcie wystawy fotograficznej "Szare Szeregi 1939-1944" 29.09.2014

ZAPROSZENIE

wyświetl galerię w Cooliris

Wystawa fotograficzna o Szarych Szeregach

„Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei 
I przed narodem niosą oświaty kaganiec; 
A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, 
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!... „

     W poniedziałek 29 września niemal w 75 rocznicę powstania dwóch ważnych podmiotów Podziemnego Państwa otwarto w Drezdenku wystawę fotograficzną poświęconą historii harcerstwa działającego w latach 1939-1945. Precyzyjnie zarówno Związek Walki Zbrojnej ( późniejsza Armia Krajowa ), jak i Szare Szeregi zawiązały się 27 września na dzień przed kapitulacją Warszawy. Pokolenie to wychowane w duchu głębokiego patriotyzmu wierne do końca dewizie Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska”. Harcerstwo polskie powstało 22 maja 1911 roku, choć już wcześniej działały pierwsze drużyny skautowe. Twórca polskiej odmiany skautingu, Andrzej Małkowski, celnie trafił w niepodległościowe ambicje Polaków, stąd i nazewnictwo i zadania, jakie postawiono przed młodzieżą polską w tamtym okresie celowały w wychowanie patriotyczne, którego celem była wolna Ojczyzna. Gdy w roku 1918 zaświtała możliwość zdobycia niepodległości, w pierwszych szeregach stanęli harcerze, w tym najsłynniejsze Orlęta Lwowskie… kamienie przez Boga rzucane na szaniec.  W wolnej Polsce w latach 1918-39 wielu z nich pracowało w szkołach, na uczelniach ( np. wielu profesorów uczelni lwowskich ) stanowiąc dla młodzieży wzór. Pisze o tym wybitny polski poeta Zbigniew Herbert, wychowanek lwowskich szkół.  Nie inaczej stało się po 1 września 1939 roku, gdy wybuchła II wojna światowa. Od początku harcerze zapisali piękną kartę, a szczególnie w Katowicach ( wieża spadochronowa ) oraz w Grodnie, gdzie powtórzyła się historia lwowska. Po 17 września harcerze z 4 drużyny harcerskiej im. Zawiszy Czarnego bronili skutecznie przed rosyjskimi czołgami swojego miasta. Dopiero po 1989 roku przywrócono cześć tamtym bohaterom.

Wystawa przywieziona z Muzeum Harcerstwa w Warszawie opisuje głównie wojenne losy harcerstwa. Wspomniani są naczelnicy Szarych Szeregów: Florian Marciniak, Stanisław Broniewski, Leon Marszałek. Opisane są główne akcję: szkolenie oddziałów w ramach „Szkoły za lasem”, akcja pod Arsenałem czy zamach na kata stolicy, Kutscherę. Przewijają się znane z lektur twarze: Bronka „Lota”, „Kamy, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego, Jasia Romockiego i tekst jego słynnej modlitwy ( uchroń od zła i nienawiści … ), jest też zdjęcie Stefana Roweckiego, komendanta Armii Krajowej, a wcześniej polskiego skauta. Szare Szeregi liczyły niespełna 10000 osób i był to kwiat polskiej młodzieży. Wystarczy wymienić poległych poetów: Romockiego, Stroińskiego , Gajcego Szczepańskiego wreszcie Baczyńskiego. Nie bez przyczyny profesor Wyka powie, że strzelaliśmy do oprawców brylantami. Wszyscy w momencie śmierci mieli od 17 do 23 lat.

Wystawę otworzył pan wojewoda Jerzy Ostrouch wspólnie z dyrektorką Biblioteki Publicznej im. Ks. J. Tischnera Teresą Debaere. Wystawę mogliśmy kupić dzięki przychylności pana Dariusza Pilichowskiego, dyrektora odlewni oraz pana Edwarda Buśko, nadleśniczego Karwina.                           
                                                                     Wiesław Pietruszak

 

wyświetl galerię w Cooliris
    • autor: fot. Anna Kandel
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania