Jesteś 817 osobą na tej stronie
Dziś jest: 23 Stycznia 2019        Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA   /   Promocja tomiku poezji ks.Jerzego Hajdugi "Odpocząć od cudu"12.03.2015

Odpoczynek w obliczu cudu

Czy można wyobrazić sobie coś bardziej przewrotnego niż premiera tomiku wierszy autorstwa duchownego zatytułowanego "Odpocząć od cudu" w najważniejszym dla katolików okresie wspominania męki i oczekiwania na zmartwychwstanie Zbawiciela?

Biblioteka Publiczna nie boi się intelektualnie prowokować swoich gości, dlatego spotkanie z księdzem Jerzym Hajdugą cieszyło się tak dużym powodzeniem, sala zapełniła się osobami zaintrygowanymi twórczością tego poety w sutannie. Moderatorem spotkania był prof. dr hab. Ludwik Lipnicki, który poruszając kolejne aspekty i zadając pytania bohaterowi wieczoru powoli przybliżał jego oszczędną w słowa, ale bogatą w treści poezje.

Podstawową kwestią było wyjaśnienie znaczenia tytułu tomiku, od jakiego cudu chce odpocząć poeta - przecież nie od zbawienia, nie od Boga. Proste drewniane krzesło, które znajduje się na okładce tomiku jest symbolem potrzeby refleksji nad pracą, jaką ks. Hajduga wykonuje jako kapelan chorych przebywających w drezdeneckim szpitalu. Znacząca część wierszy dotyczy ich cierpienia oraz samotności, te kwestie poruszają również teksty pisane prozą, które znajdują się na ostatnich stronach tomiku. Ten niecodzienny pamiętnik pokazuje podejście duchownego do swojej roli oraz jego spojrzenie na rzeczy ostateczne, takie jak godzenie się z własną śmiertelnością i odchodzeniem. Znacząca jest również ilość wierszy odnoszących się do matki, wyrażających tęsknotę za ukochaną osobą, która odeszła zbyt młodo, ale na zawsze została muzą i inspiracją dla poety.

Zaskakujący może okazać się fakt, że w swojej twórczości ksiądz Hajduga tak rzadko odwołuje się do tematyki religijnej, a nawet jeżeli to robi, to nigdy bezpośrednio. Poeta twierdzi, że unika w ten sposób niepotrzebnego patosu i nie zawęża swojej grupy odbiorców do jedynie osób wierzących. Dzięki temu każdy może interpretować jego wiersze w swój własny sposób - osoby religijne odnajdą w nich pasterza, a niewierzący filozofa, wnikliwego obserwatora rzeczywistości lub po prostu mądrego człowieka.

Jedną z atrakcji spotkania była obecność Bartosza Bandury młodego aktora gorzowskiego teatru J. Osterwy, który przedstawił swoją interpretacje ulubionych wierszy z tomiku. Zaprosił również na kolejne wykonanie spektaklu "Rozerwanie nieba" na podstawie twórczości Jerzego Hajdugi, które będzie można zobaczyć 18 kwietnia w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku.

Czy poezja księdza Jerzego Hajdugi jest łatwa? Zdecydowanie nie, jest życiowa, a życie przecież nie jest łatwe. Czy jest dla każdego? Zdecydowanie tak.

Paulina Boczek

wyświetl galerię w Cooliris
    • autor: fot. Paulina Boczek
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania