Jesteś 529 osobą na tej stronie
Dziś jest: 13 Grudnia 2018        Imieniny: Łucji, Otylii, Lucji
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Biblioteka   /   Wydarzenia kulturalne   /   SPOTKANIA   /   Wieczór autorski Grupy Lirycznej 20.02.2015

Stawka większa niż wiersz

Biblioteka Publiczna kocha artystów. Osoby o wrażliwej duszy czują się tu jak w domu. Dlatego spotkaniu z Grupą Liryczną "Na krechę" towarzyszyła atmosfera zjazdu rodzinnego - były egzystencjonalne rozważania, gitara i śpiew, trochę rubasznego humoru a nawet rąbek bajkowego świata.

    Grupa "Na krechę" to niezrzeszona ogólnopolska inicjatywa łącząca poetów, pisarzy,  osoby uzdolnione plastycznie, pasjonatów fotografii i muzyków, stworzona przez poetkę Łucję Dudzińską. W sumie to ponad sto osób, dla których sztuka jest życiowym motorem napędowym i największym motywatorem. Drezdenko miało przyjemność gościć czwórkę z nich - Ewę Różalską - malarkę i poetkę z Grotowa, Elżbietę Świtalską - poetkę i autorkę bajek z Poznania, Tomasza Walczaka - poetę z Drezdenka oraz Rafała Putza - śpiewającego poetę z Nowego Tomyśla. Spotkanie poprowadzili Łucja Dudzińska oraz ks. Jerzy Hajduga.

    Wieczór rozpoczął mini recital poezji śpiewanej w wykonaniu Rafała Putza, który swym niskim głosem i dźwiękami gitary zaczarował publiczność. Spotkanie przeplatały rozmowy o poezji, sztuce i artystach, śpiew i recytacja wierszy przez ich autorów.  Różnorodność utworów, ich tematyki i konstrukcji idealnie oddaje różnorodność ich autorów - Tomasz Walczak lubi artystycznie prowokować, Ewa Różalska wręcz przeciwnie, ceni ciszę i intymność, teksty Rafała Putza są bardzo dojrzałe i mocne, twórczość Elżbiety Świtalskiej adresowana jest również do najmłodszych. Udowadnia to najlepiej, że tworzyć może każdy, bez względu na wiek, płeć, poglądy i charakter - każdy może być artystą na swój własny, unikalny sposób i nic ani nikt nie może ograniczać czyjejś kreatywnej wizji świata.  Na potwierdzenie tej tezy podczas spotkania swoją twórczość zaprezentowali również lokalni twórcy, którzy pierwsze kroki w poezji stawiali pod okiem Tomasza Walczaka i ks. Jerzego Hajdugi.

    Grupa "Na krechę" promowała swoje najnowsze dzieło - antologię wierszy opatrzonych grafikami i fotografiami pod tytułem "Wierszystawki". Wybrane strony zbioru tworzą wystawę, którą można oglądać codziennie w bibliotece. Drugą część ekspozycji stanowią obrazy Ewy Różalskiej, które rozbudzają fantazję i sprawiają, że każdy oglądający dostrzega w nich coś innego. Warto zatrzymać się na chwilę i na bibliotecznych ścianach poszukać czegoś dla siebie, skoro artyści są tak bardzo różni, skoro jest ich tak wielu, to z całą pewnością znajdziemy kogoś tak wyjątkowego jak my sami. Znajdziemy wiersz napisany specjalnie dla nas.

                                                           Paulina Boczek

wyświetl galerię w Cooliris
    • autor: fot. Paulina Boczek
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania