Treść strony

W pierwszych latach XVII wieku, na wschód od miasta, wybudowano potężną twierdzę o pięcioramiennym gwieździstym obrysie. We wnętrzu twierdza posiadała infrastrukturę zapewniającą  załodze samowystarczalność w czasie oblężenia. Obok budynków komendantury, koszarowych, magazynów i wartowni znajdował się tam także budynek arsenału. 

 Obiekt zlokalizowany był w północnej części wewnętrznego dziedzińca,
w bezpośrednim sąsiedztwie  obwałowań. Wybudowany został około 1640 roku. Pierwotnie była to parterowa budowla na planie zbliżonym do kwadratu, posiadała jednoprzestrzenne, dwuprzęsłowe wnętrze o masywnych kolebkowych sklepieniach. Fundamenty wykonano z cegły i kamienia polnego.

W połowie XVIII wieku  teren dawnej twierdzy rozprzedano osobom  prywatnym. W tym czasie dawny budynek zbrojowni zaadoptowano na magazyn. Parter budynku rozbudowano nieco w kierunku północnym i od tego czasu przylega on do dawnej kurtyny twierdzy. Na powiększonym przyziemiu nadbudowano w technice ryglowej piętro magazynowe. Całość zwieńczono dwuspadowym dachem kryjącym dwupoziomowe poddasze. W elewacji południowej zamontowano kołowrót do pionowego transportu towarów a na każdej z kondygnacji usytuowano otwory przeładunkowe.

Do II połowy lat 70. XX wieku budynek pełnił funkcje magazynowe. Później został przejęty przez władze Drezdenka z przeznaczeniem na Muzeum. W latach 1981 – 1985 spichlerz poddany został gruntownemu remontowi, który pod nadzorem konserwatora zabytków przeprowadziło PP PKZ w Szczecinie. Podczas prac remontowych starano się zachować jak najwięcej z zabytkowej substancji. Dzięki zabiegom konserwatorskim dzisiaj możemy  dziś oglądać w znacznej  części oryginalną konstrukcję szkieletową budynku i odrestaurowane wrota w elewacji południowej.  

Spichlerz jest jednym z najstarszych, a najprawdopodobniej ( przyziemie) najstarszym, zachowanym budynkiem w Drezdenku. Jest obiektem wpisanym do Rejestru Zabytków
i podlega ścisłej ochronie.

Mapa dojazdu

[obiekt mapy]

Strony kontaktowe

 • Dane kontaktowe

  66-530 Drezdenko
  ul. Warszawska 1

 • Godziny urzędowania

  Poniedziałek 7:30 - 16:30
  Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
  Piątek 7:30 - 14:30

 • Telefon

  Tel.: 95 762 02 02
  Fax: 95 762 02 20

  um@drezdenko.pl