Treść strony

 • ks.J.Tischner

Urodziny obchodziłby ks. Józef Tischner

Dzisiaj swoje urodziny obchodziłby ks. Józef Tischner (ur. 12 marca 1931 w Starym Sączu, zm. 28 czerwca 2000 w Krakowie) – filozof, teolog, eseista, ksiądz katolicki, patron Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku. Tischner to także autor wielu książek, m.in. Filozofii dramatu, Etyki Solidarności, Sporu o istnienie człowieka oraz Historii filozofii po góralsku. Od lat 70. był znaną postacią w polskim życiu intelektualnym. Dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, wykładowca krakowskiej PWST. Autor oryginalnej refleksji filozoficznej, zwłaszcza koncepcji filozofii dramatu. Piewca góralszczyzny, od 1980 r. był kapelanem Związku Podhalan oraz kapelanem Solidarności. Patron nagrody przyznawanej przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak. 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku

 • IMG_0345

Dyrektor: Katarzyna Hołyst

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. ks. J. Tischnera
w Drezdenku
ul. Kościuszki 11
66-530 Drezdenko
tel. 95 76 211 84
 
Ppacownicy

Wypożyczalnia dla dorosłych: Małgorzata Nowak  -  starszy bibliotekarz

Wypożyczalnia dla dzieci: Danuta Halicka  -  starszy bibliotekarz

Czytelnia dla dorosłych: Anna Kandel-Buśko  -  starszy bibliotekarz

Biblioteka w Drawinach:

Alina Starzykowska - starszy bibliotekarz

Biblioteka w Gościmiu:

Leszek Zając -  bibliotekarz

Wiesława Rega - starszy bibliotekarz-informatyk

Biblioteka w Niegosławiu:

Małgorzata Boczek - starszy bibliotekarz

Biblioteka w Rąpinie:

Małgorzata Łochowska - bibliotekarz

Biblioteka w Trzebiczu:

Kamil Peszko - starszy bibliotekarz-informatyk

 

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku

 

 

     Początki były bardzo skromne: 59 tomów pod koniec 1946 r. to zbiory biblioteki w Drezdenku, w Gościmiu książek było 20, w Niegosławiu -15, Nowym Drezdenku -20, Trzebiczu -30, a w całym ówczesnym powiecie strzelecko-krajeńskim zewidencjonowano około 1200 woluminów.

    Dziś biblioteka to nie wyłącznie „ wypożyczalnia „ książek, choć należy ta działalność do podstawowych obowiązków tego typu placówek nie tylko w Drezdenku. A przecież na stan naszych bibliotek gminnych składają się jeszcze placówki w Trzebiczu, Gościmiu, Niegosławiu, Drawinach i Rąpinie. Warto więc wspomnieć, że czekają na czytelników 64.404 woluminy, w samym roku 2009 zakupiono 832 pozycje, licząc się także z gustami i oczekiwaniami odwiedzających biblioteki, filie i punkty (siedem) czytelników. Jest ich zarejestrowanych 2522 w różnym wieku, od przedszkolaków po wieloletnich leciwych już bywalców bibliotek. Wypożyczeń w roku ubiegłym zanotowano niemal 70000. Zresztą w bibliotekach nie tylko wypożycza się książki, udziela się także informacji, również telefonicznych, pisemnych, ludziom przewlekle chorym dostarcza się ich ulubione pozycje do domu, a studenci i uczniowie mogą liczyć nie tylko na wypożyczenie tomu z księgozbioru podręcznego-sprowadza się dla nich rzadkie woluminy nawet z bibliotek w Kórniku, Poznaniu czy Krakowie.

    Poza książkami na czytelników czekają czasopisma, jest w bibliotece głównej 21 najbardziej oczekiwanych tytułów, a w filiach bibliotecznych w sumie 41.

    Każda biblioteka dba o czytelnika i dąży do tego, by o książkę zabiegali nie tylko uczniowie poszukujący lektur, ale by przychodzili po nią ludzie w różnym wieku, a nawet dzieci, którym jeszcze trzeba czytać ich ukochane bajki. Stąd w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku prowadzi się szereg od lat sprawdzających się akcji, a także poszukuje się nowych form współpracy z czytelnikiem w różnym wieku. Placówka ta kojarzy się młodszym czytelnikom i ich starszym kolegom nie tylko ze wszystkimi edycjami akcji Cała Polska czyta dzieciom, ale i z interesującymi propozycjami na dwa miesiące letnich wakacji i zimowe ferie. Każdego dnia czeka na dzieci i młodzież interesująca oferta, a mury biblioteki nie są żadnym ograniczeniem, stąd wyrusza się na piesze wędrówki, pikniki, wycieczki, zawody sportowe, rajdy rowerowe, tu wraca się na pogadanki, warsztaty plastyczne i literackie, spotkania z malarzami, rzeźbiarzami, poetami, redaktorami gazet, ciekawymi ludźmi regionu, którzy mają młodzieży i dzieciom wiele do zaoferowania; tu każdy kolejny sezon spotkań z dziećmi kończy się wręczaniem nagród, dyplomów, wesołą zabawą, także balem na zakończenie karnawału-pomysłów jest wiele, oferta co roku jest bogatsza. Jest biblioteka siedzibą działających prężnie, znanych nie tylko w mieście i gminie Drezdenko towarzystw i stowarzyszeń twórczych: Nadnoteckiego Towarzystwa Kultury, Sauerianum, Zespołu Kameralnego Cantus Firmus, Stowarzyszenia Twórców Kultury STYK, tu ma swoje biuro sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Oddział Prasy Lokalnej. W bibliotece zapadają decyzje dotyczące występów światowych sław muzyki organowej, to tu wręcza się nagrody laureatom konkursów literackich i plastycznych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, tu spotykają się miejscowi uznani twórcy, zarówno poeci jak i rękodzielnicy prowadząc warsztaty literacie i plastyczne z młodzieżą, która zamierza iść w ich ślady. Na wieczory poetyckie i benefisy ściągają do Drezdenka liczni goście spoza województw ościennych, a na kolejne Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej miłośnicy muzyki poważnej z całego kraju i zza granicy.

    Kronika biblioteki, prowadzona od początków istnienia tej placówki, jest świetną lekturą, która unaocznia, jakie znaczenie dla tworzenia podwalin kultury a także dla łączenia tego, co mija z nowym w tym rejonie, ma ta znana w środowisku instytucja. Nazwiska osób, które odwiedziły bibliotekę, którym tu zorganizowano spotkanie z czytelnikami i społecznością Drezdenka, mogą imponować. Gościli w ramach” Spotkań w puszczy”- także za sprawą Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Drezdenko- w jej murach: Emilia Krakowska, Henryk Wujec,Jacek Żakowski, Czesław Markiewicz, Andrzej Szczypiorski, Hanna Krall, Wojciech Bonowicz, Krystyna Feldmann,Tadeusz Pieronek, Leszek Balcerowicz, Ewa Nowacka, Dorota Zańko, Jarosław Gowin, Kazimierz Kutz, Anna Onichimowska, Krzysztof Kozłowski, Kazimierz Tischner, Agnieszka Frączek, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Czubajek, Przemysław Czapliński...

  Biblioteka, która zasługuje na miano wiodącej w kulturze miasta i gminy, musi dbać o swój wizerunek, a jego częścią składową jest też modernizacja obecnej infrastruktury. Tak więc wyremontowano bibliotekę główną i filie biblioteczne, unowocześniono je, utworzono pracownie komputerowe, zadbano o ich nowoczesny wizerunek. Biblioteka realizuje projekt Infrastruktura bibliotek nr12676/09 PN, nadto uzyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Urzędu Miasta i Gminy Drezdenko oraz realizuje Program Rozwoju Bibliotek Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego.

  Żyje, jak książka, czyli wtedy, gdy się z niej korzysta, kiedy się ją odwiedza a więc zaprasza w swe progi; każdy czytelnik jest tu i gościem, i mile widzianą osobą, której oczekiwania czytelnicze będą spełnione.

Klauzula informacyjna

Załącznik nr 4

 • -

ZARZĄDZENIE NR 10/2021 DYREKTORA BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. KS. J. TISCHNERA W DREZDENKU

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miasta na mapie

Strony kontaktowe

 • Dane kontaktowe

  66-530 Drezdenko
  ul. Warszawska 1

 • Godziny urzędowania

  Poniedziałek 7:30 - 16:30
  Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
  Piątek 7:30 - 14:30

 • Telefon

  Tel.: 95 762 02 02
  Fax: 95 762 02 20

  um@drezdenko.pl