Treść strony
Książka na telefon
To nowa usługa skierowana do osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, które z różnych powodów nie mogą dotrzeć do Biblioteki. W dziale dla dorosłych od listopada 2020 można wypożyczyć książki dzwoniąc pod numer 95 762 11 84, a bibliotekarze zajmą się ich dostarczeniem. Wybrane pozycje z naszego księgozbioru zamawiać można w godzinach 9:00 -16:00 od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia biblioteki, natomiast dostarczanie książek odbywa się w środy między godz. 9:00 a 16:00.
Działamy w tej trudnej dla wszystkich sytuacji jaką jest pandemia Covid-19, zachowujemy wszelkie środki ostrożności, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno naszym pracownikom jak i odbiorcom usługi. Książki, które są dostarczane muszą przejść kwarantannę oraz każdorazowo wracając od czytelnika są ponownie jej poddawane.
Jeśli jesteś osobą, która ma trudności w poruszaniu się lub osobą starszą, warto skorzystać z propozycji Biblioteki Publicznej. Jeśli przebywasz obecnie na kwarantannie poinformuj nas telefonicznie o swojej sytuacji. Dostarczymy książki pod wskazany adres i powiadomimy telefonicznie.
Program Rozwoju Bibliotek
,,Miasto Drezdenko historia-teraźniejszość” - spotkanie bibliotekarzy
w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku
W dniu 26.09.2011 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku odbyło się pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań w ramach Mikrograntu „Podaj dalej”. Celem tych spotkań jest integracja środowiska bibliotekarskiego oraz wymiana ciekawych doświadczeń i rozwiązań w codziennej pracy. Tematem spotkania w bibliotece było „Miasto Drezdenko-historia i teraźniejszość ‘’. W seminarium tym wzięło udział 12 osób. Jako Biblioteka Wiodąca gościliśmy bibliotekarzy bibliotek Partnerskich z miejscowości Santok, Przytoczna i Skwierzyna, a także pracownika Urzędu Miejskiego odpowiedzialnego za sprawy kultury i turystyki na terenie gminy oraz promocję miasta panią Justynę Nawojską. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor Teresa Stankiewicz, która przybliżyła główne plany rozwoju biblioteki oraz zapoznała gości z jej działami. Następnie zapoznaliśmy się z historią a także specyfiką architektoniczną i kulturalną miasta Drezdenka ,którą przedstawiła Anna Kandel . Prezentacji dziejów Drezdenka towarzyszył pokaz slajdów , na których mogliśmy podziwiać miasto na starych fotografiach. Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania zapoznali się z kroniką regionalną prowadzoną w bibliotece, w czytelni biblioteki. Kartoteka ta jest doskonałym źródłem wiedzy o historii i współczesności naszego miasta i gminy. Przybyłych gości z bibliotek partnerskich wyżej wymieniona kartoteka niezwykle zainteresowała i zaplanowano także utworzenie u siebie. Po obejrzeniu zgromadzonych w czytelni regionaliów nastąpiła wymiana doświadczeń bibliotekarzy odnośnie celowości gromadzenia wiadomości o regionie. Omawiano plusy i minusy prowadzenia kartoteki regionalnej , a właściwie same plusy bo minusów nie znaleziono. Kolejnym punktem spotkania było wyjście do Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia, gdzie pani Teresa Czeczko zapoznała nas z zabytkowymi przedmiotami dotyczącymi historii miasta. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Centrum Promocji Kultury, aby zapoznać uczestników szkolenia z jego działalnością. Gościliśmy m.in. w pracowni plastycznej ,gdzie powstają ciekawe prace zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jako, że tematem spotkania była historia i teraźniejszość Drezdenka ,w drodze powrotnej podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki ale także mogliśmy zaobserwować jak miasto z dnia na dzień rozwija się i pięknieje. Po powrocie z wycieczki odbyła się dyskusja i wymiana doświadczeń między bibliotekarzami. Biblioteki Partnerskie (Santok, Przytoczna, Skwierzyna ) potwierdziły chęć dalszej współpracy z naszą biblioteką w przyszłości, a także pozytywnie wypowiadały się o jej celowości. Potwierdzeniem tego jest fakt, że już 30.09. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Santoku, odbędzie się kolejne szkolenie, którego tematem będzie: „ Dziecko w bibliotece”.
Danuta Halicka
„Miasto Drezdenko-historia i teraźniejszość " Seminarium w Drezdenku
„Dziecko w bibliotece” - Spotkanie w Santoku
Zapraszamy na film: „Dziecko w bibliotece”
Spotkanie bibliotekarzy w Przytocznej
„FOTOGRAFIA W BIBLIOTECE” kolejne spotkanie bibliotekarzy w ramach mikrograntu „Podaj dalej”.
Trzecie już spotkanie bibliotekarzy w ramach mikrograntu "Podaj dalej "miało miejsce dnia 21.10.2011 r. w Bibliotece Publicznej w Przytocznej. Tematem przewodnim spotkania była "Fotografia w bibliotece". Wzięli w nim udział bibliotekarze
z Drezdenka, Trzebicza, Gościmia, Niegosławia ,Skwierzyny oraz Przytocznej i Rokitna (10 osób). Powitała nas po .dyrektora GOK Monika Pukszta i zapoznała nas z programem spotkania, przekazała głos panu Piotrowi Jeske , który zajmuje się fotografią. Pan Piotr zapoznał nas z praktyczną stroną fotografii cyfrowej, omówił możliwości wykorzystania fotografii w pracy bibliotecznej. Dowiedzieliśmy się, że aparat fotograficzny może służyć nie tylko do dokumentowania życia biblioteki, ale także można go wykorzystać na wiele innych sposobów np. do promocji miejscowości, całej gminy, do prezentacji autorskich zdjęć mieszkańców, organizacji konkursów i wystaw fotograficznych, zaktywizowania i rozwijania pasji twórczych młodzieży. Pan Piotr przygotował dla nas prezentację w trakcie której omówił rodzaje aparatów cyfrowych, znaczenia światła dla jakości robionych zdjęć, a także zasady ekspozycji prac fotograficznych. Zaprezentował autorskie prace , krótko je omówił, wskazując na znaczenie poszczególnych elementów w fotografii. Po przerwie kawowej , w czasie której mieliśmy możliwość zadawać pytania dotyczące w/w zagadnień , a także wymieniać się swoimi spostrzeżeniami i problemami, nastąpiła dalsza część wykładu . Poznaliśmy możliwości photoshopa , programu komputerowego pomocnego przy obróbce zdjęć, przygotowaniu pliku do opublikowania go na stronie internetowej czy do wydruku. Dostaliśmy także wskazówki dotyczące przygotowania w bibliotece wystawy fotograficznej oraz poznaliśmy zasady eksponowania prac. Wiemy już jak duże znaczenie w ekspozycji zdjęć ma dobre miejsce, wielkość fotografii, sposób oprawy oraz odpowiednie rozmieszczenie. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne polegające na obróbce zdjęć z wykorzystaniem programów komputerowych , a po nich podsumowanie warsztatów ,dyskusja oraz wymiana doświadczeń. Na zakończenie spotkania czekała nas niespodzianka, wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Kustosz oprowadził nas po terenie sanktuarium , pokazując nam zbiory muzeum i ogrody oraz zapoznał nas z historią cudownego obrazu. W drodze powrotnej zwiedziliśmy filię biblioteczną w Rokitnie. Zdobytą w czasie spotkania wiedzę na temat fotografii cyfrowej i wskazówki odnośnie prezentacji fotografii w przestrzeni wykorzystamy w naszych bibliotekach.
Małgorzata Boczek
"Fotografia w bibliotece" - Spotkanie w Przytocznej
Spotkanie wirtualne bibliotekarzy
" Spotkanie wirtualne bibliotekarzy "
Dnia 25.10.2011 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku odbyło się czwarte i zarazem ostatnie już spotkanie Biblioteki Wiodącej z bibliotekami partnerskimi w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Było to nietypowe spotkanie bo odbyło się w formie wirtualnej, przeprowadzonej za pomocą komunikatora Skype i Gadu- Gadu.
Tematem tego spotkania były formy pracy w systemie bibliotecznym MAK+, komunikowanie się bibliotekarzy za pomocą komunikatorów wyszukiwania, doświadczeń związanych z pracą w nowym systemie, pogłębieniu wiedzy i umiejętności wykorzystania systemu MAK+ w naszych bibliotekach. Spotkania bibliotekarzy w formie wirtualnej są ciekawą, przydatną formą porozumienia się na odległość i doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami.
Program Rozwoju Bibliotek
Ciekawy grant
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Ks. J . Tischnera w Drezdenku, jako Biblioteka Wiodąca - wraz z bibliotekami- filiami- została zaproszona przez Akademię Rozwoju Filantropii do udziału w kolejnym działaniu realizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Można ubiegać się o Mikrogrant "Podaj dalej”.
Są to małe granty do 1000 zł każdy, a przeznaczyć je należy na pokrycie kosztów co najmniej czterech spotkań z przedstawicielami Bibliotek Partnerskich. Biblioteka nasza, ubiegając się o ten grant, zaprosiła do udziału w spotkaniach : Gminną Bibliotekę Publiczną w Santoku, Bibliotekę Publiczną z Przytocznej i Bibliotekę Miejską w Skwierzynie, jedno z tych spotkań będzie miało charakter wirtualny. Pierwsze spotkanie to historia i teraźniejszość Drezdenka ( w Drezdenku), drugie poświęcone będzie dziecku w bibliotece (Santok), trzecie fotografii w bibliotece (Przytoczna), a ostatnie technologiom informatycznym również w bibliotece – to właśnie będzie spotkaniem wirtualnym.
Warto dodać, że jedna biblioteka może złożyć tylko jeden wniosek o Mikrogrant „ Podaj dalej” i może to uczynić wyłącznie Biblioteka Wiodąca, wszystkie zadania należy wypełnić w ciągu jednego roku.
Należy się cieszyć, że biblioteki, także nasza i jej placówki filialne biorą udział w programach, które czynią je bibliotekami nowoczesnymi, gdzie pracują ludzie pełni znakomitych pomysłów, otwarci na nowości - przekłada się to na szeroko pojętą wartość współpracy między bibliotekarzami a ludźmi dla których pracują, czyli czytelnikami, także tymi najmłodszymi, wszak „ czym skorupka za młodu...”
Danuta Halicka