Treść strony
Gminna Koalicja
Gminna Koalicja, która zawiązała się z inicjatywy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku dn. 29.09.2010 roku ma wiele celów przed sobą. Głównie powstała z zamiarem inicjowania wspólnie z partnerami akcji, imprez, działań na rzecz mieszkańców, wspieranie ich inicjatyw, a także przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego. Można zatem liczyć na oferowanie naszemu społeczeństwu imprez integrujących, współpracę istniejących stowarzyszeń i wszechstronną pomoc władz miasta. Każdy z podmiotów współpracujących z sobą, jest autonomiczny i suwerenny. A zatem wszystkie strony zobowiązały się do współpracy w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Raz na trzy miesiące członkowie koalicji będą się spotykać i wymieniać doświadczeniami. Do tej pory do koalicji przystąpiło 15 osób reprezentujących różne stowarzyszenia i organizacje a także instytucje, nowi partnerzy są mile widziani.
- Fot. Sylwia Czyczyro
Kurs komputerowy „O finansach…w bibliotece – edycja IV”
W dniach od 03.03 do 14.04.2016 w Bibliotece w Trzebiczu i Gościmiu odbywał się kurs komputerowy „O finansach…w bibliotece – edycja IV”. Projekt zrealizowano z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Uczestnicy kursu zdobyli informacje:
-Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?
-Bank przez Internet
-Lokaty, kredyty i karty - jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
-Ubezpieczenia
-Bank centralny a inne banki
Odbyło się uroczyste zakończenie z wręczeniem certyfikatów dnia 13 kwietnia w bibliotece w Trzebiczu i 14 kwietnia w bibliotece w Gościmiu. Uczestnicy pracowali wytrwale z dużym zaangażowaniem; wyrażając chęć do udziału w przyszłych przedsięwzięciach.
„Razem dla Kultury. Integracja – Aktywizacja – Współpraca”
Nie od dziś wiadomo, że razem można więcej i lepiej. Tym tropem poszli bibliotekarze biorący udział w szkoleniu „Razem dla Kultury. Integracja – Aktywizacja – Współpraca”. Bibliotekarze widzą konieczność wzmocnienia roli biblioteki jako instytucji agregującej ciekawe inicjatywy lokalne i budującej partnerstwa na rzecz rozwoju kultury w gminie.
Żywa Biblioteka w Drezdenku
20 listopada biblioteka podjęła wyzwanie - przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie. Do udziału zaproszono Żywe Książki, ,,przedstawicieli” różnych środowisk, dążąc do dialogu, porozumienia, odwoływania się do własnych doświadczeń, otwartych rozmów, tworzenia autentycznych więzi między ludźmi. Stworzyliśmy miejsce gdzie można było przyjść i po prostu porozmawiać z osobami, z którymi wcześniej nie miało się styczności. W czasie pierwszej Żywej Biblioteki bestsellerami byli: Trzeźwiejący alkoholik, Osoba na wózku, Rodzic dziecka niepełnosprawnego, Bezdomna, Katolik, Protestant, Wegetarianka, Weganka, Policjantka, Obcokrajowiec. Poruszyło mnie , jak coś tak prostego – spotkanie dwóch osób – może stać się impulsem do radykalnych zmian postaw i wzrostu świadomości.