Treść strony
2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=092168AB1A354F3AC1258664004281ED
W hołdzie prof. Ludwikowi Lipnickiemu
„Jeżeli dzieci w mrozie zbierają pieniądze na to, żeby pomóc tym, które są przykute do łóżka, to ja nie potrzebuję więcej dowodów, że miłość bezwarunkowa istnieje. Całym sercem jestem z WOŚP i Jurkiem.”
Łukasz Chrzanowski
Nietypowy Finał !
Akcja charytatywna Jerzego Owsiaka już 27 lat rozgrzewa nas w niedzielne, drezdeneckie zimowe dni. Zebrane pieniądze idą na ratowanie życia dzieci, a ostatnio także nas, ludzi w wieku senioralnym. W Drezdenku to dzieło bardzo licznych środowisk, od dzieci i młodzieży, następnie przez różne grupy pracownicze po seniorów włącznie. Każdy chciał dołożyć swoją cegiełkę dla dobra ogółu. Wyjątkowy rok, niezwykle trudny – pandemiczny, zmuszający do przestrzegania reżimu bezpieczeństwa. Nie ukrywam - nie było łatwo, ale stworzyliśmy przy udziale bibliotekarzy, nauczycieli i seniorów bardzo dobre warunki na przeprowadzenie kwesty, a następnie przeliczenie każdej puszki w bezpiecznych warunkach. W tym roku opiekę socjalną nad wolontariuszami przejęli wspaniali ludzie z Klubu Seniora Drzeń, częstując gorącymi napojami z wcześniej przygotowanymi smakołykami. Niespełna 60 wolontariuszy od rana kwestowało do puszek przy głośnym i oryginalnym wsparciu dyr. CPK, który jeździł samochodem i przez mikrofon zapraszał darczyńców. Gościliśmy w Sztabie ubiegłoroczną wolontariuszkę, Miss Polski Nastolatek 2020 Katarzynę Synowiec, która rozgrzewała serca pięknym uśmiechem, zachęcając do kwesty(tylko w naszym Sztabie można było zrobić sobie zdjęcie z najpiękniejszą nastolatką 2020). Pani Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska wspierając nas w towarzystwie O S P kwestowała w wielu sołectwach w gminie, na tak szczytny cel. Aura tego dnia była wyjątkowo życzliwa. Kwesta przebiegała we wzajemnym szacunku, w miłej atmosferze i przyjaźni . Tegoroczna akcja była o tyle trudniejsza, że coroczne licytacje odbywały się w CPK, bądź na Placu Wileńskim, a w tym roku licytacje przeprowadziliśmy wirtualnie na Allegro(wielki ukłon dla bibliotekarzy).Wielki ukłon dla Wolontariuszy, ogromne, przeogromne ukłony dla wszystkich, którzy w przeciągu tylu lat naszych Finałów grali z Orkiestrą tworząc wsparcie, dzięki któremu Orkiestra będzie mogła realizować mnóstwo pomysłów, które pomogą ratować życie, leczyć choroby i pomagać godnie żyć ludziom w podeszłym wieku. Cieszymy się że, po raz kolejny mogliśmy wesprzeć zakup urządzeń medycznych i ogólnonarodowe programy medyczne. Szczególne podziękowania dla wszystkich darczyńców, współorganizatorów, wolontariuszy i długoletnich sponsorów:
Urząd Miejski, Klub Seniora, Sobex-Trzebicz, Meprozet, Victaulic, Play, Grzegorzek Jan, Grzegorzek Józef, PGKiM, Hurtownia Alfa, Zakład Złotniczy- Krzysztof Ławicki, Salony Fryzjerskie: Styl Majzlikowie i Dorota Jachimowicz, Intermarche, Supermarket Stokrotka, Agrotur Lot Trzebicz Nowy, CPK – Pracownia Ceramiczna „Pasja”, Klub Vataha, Klub Motocyklowy, Grupa Motocyklowa Sokoły Grotów, Lubusko-Wielkopolski Bank Spółdzielczy, Ochotnicza Straż Pożarna, Cukiernia Hert-Gościm A. Frąszczak, Karmelka, Firma Silwantex, Wiktoria Płachta, Julian Kaczmarek, Jan Kuchowicz, Bronisława Hartlieb, Małgorzata Dąbrowska, Małgorzata Majdecka, Alina Michalak, Paula Galina, Marcin S. Andrzejewski, Hanna Roszak Dermedica, RK Medical, Karolina Kulska, Siarkiewicz Ryszard, Renata Szlendak, Merygold Fundacja Polska, Grażyna Rozwadowska, Ewa Bilińska, Pani poseł Krystyna Sibińska, Banaszek Michał ,R. Wołyńska.
Załączam również wielkie uznanie za tak długoletnią współpracę ze szkołami-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, SP NR 2,SP NR 3.
Dziękujemy za każdy odruch przyjaźni, miłości i… muzyki ! To był naprawdę wyjątkowy i magiczny dzień. Po raz kolejny pokazaliśmy, ze potrafimy mimo pandemii wspólnie robić naprawdę wiele dobrego. Z taką deklarowaną kwotą zakończyliśmy dzień 29 . Finału WOŚP w Drezdenku 43015,59. zł +134,50 Euro+200 Lirów, +40 Franków szwajcarskich. Dziękujemy Państwu za wspólną pracę i świętowanie przez wszystkie lata Wielkich Finałów. Tak więc… do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej !
Sztab WOŚP Teresa Debaere
WOŚP 2021 DREZDENKO
Wielka Orkiestra ruszyła. Od godz. 9:00, 59 wolontariuszy mimo mrozu z wielkim zaangażowaniem kwestuje na ulicach Drezdenka. Pani Burmistrz odwiedziła sztab WOŚP , wspomaga kwestujących uczestnicząc wraz z rodziną w zbiórce. Kwestujący Wielkiej Orkiestry mogą ogrzać się i posilić w Klubie Seniora, gdzie zorganizowano poczęstunek. Zarówno kwestujący jak i sztab stosują się do zaleceń reżimu sanitarnego. Kwestujący mimo pandemii i ograniczeń są pogodni i uśmiechnięci wprowadzając pozytywną atmosferę.
Sztab WOŚP Drezdenko
Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Drezdenku znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera przy ulicy Kościuszki 11.
Z ogromną radością przesyłamy kolejną porcję najważniejszych wiadomości prosto ze Sztabu WOŚP Drezdenko. Dopinając już wszystko na ostatni guzik , odliczamy dni do „godziny zero”! Szykujemy „wyprawki” dla wolontariuszy kwestujących - puszka, identyfikator, maseczka, smycz, chusta, art. spożywcze. Już tradycyjnie włączył się Klub Seniora przygotowując jak zawsze aromatyczne wypieki w ofercie dla mieszkańców, a także proponując opiekę nad wolontariuszami – zaprasza w grupach 5 osobowych na herbatę, kawę z ciastem. Ruszyła licytacja WOŚP przekazanych przedmiotów od sponsorów, podajemy link na który zapraszamy zainteresowanych:
ODWOŁANE
Z przykrością, ale jednak zmuszeni jesteśmy odwołać w zaplanowanym terminie koncert Michała Rudasia. Mamy nadzieję na spotkanie z Artystą i Państwem w bardziej sprzyjających okolicznościach.
Wieczór autorski Sylwii Winnik 15.09.2020
Warsztaty malowania na kamieniu
Na dziedzińcu wewnętrznym Biblioteki odbyły się warsztaty malowania na kamieniu, prowadzone przez poetkę i dziennikarkę, Beatę Patrycję Klary. Zajęcia dla dużych i mniejszych, sprawnych i tych mniej. Wszystko realizowane przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Łącznie 16 osób, ozdabiało sezon pierwszy kamień, z czego wielu pomalowało po 3, a niektórzy nawet 5! To była pyszna zabawa dla nas wszystkich. Twórcze i pobudzające kreatywność zajęcia dla dzieci i młodzieży będą do sieci bibliotek powracały. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, szczególne do naszych przyjaciół że Środowiskowego Domu Samopomocy.
35. lecie pracy zawodowej
Kolejny jubileusz w Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Tischnera 35. lecie pracy zawodowej bibliotekarza Leszka Zająca.
40. lecie pracy zawodowej
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pani Teresa Debaere – dyrektor tej instytucji – obchodziła 40 – lecie pracy zawodowej. Dzięki profesjonalizmie, zaangażowaniu, empatii w kontaktach z pracownikami i czytelnikami Pani Teresa nadała nową jakość bibliotece i przystosowała jej ofertę do zmieniającej się rzeczywistości. Książka pozostaje wciąż podstawowym środkiem służącym rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu człowieka, nośnikiem wartości kulturalnych i naukowych; nasza biblioteka potrafi również odpowiedzieć na postęp związany z rozwojem współczesnej cywilizacji, sprawnie wykorzystując technologie informacyjne i medialne.
Pani dyrektor działa też prężnie w stowarzyszeniu „Sauerianum”, Nadnoteckim Towarzystwie Kulturalnym. Dzięki jej działaniom dochodzą do skutku koncerty czy benefisy artystów. Prowadzi spotkania literackie i kulturalne.
Dziękujemy za Pani profesjonalizm i wrażliwość społeczną, dzięki którym możemy czerpać z dóbr kultury i wiedzy. Życzymy wiele zdrowia, radości i satysfakcji w realizowaniu planów zawodowych i prywatnych.
Głośne czytanie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku, rozpoczęła po przerwie, cykliczne spotkania z literaturą dziecięcą na zasadzie głośnego czytania. Propozycja skierowana do dzieci przedszkolnych – 5 latków, oddziałów przedszkolnych w szkołach – 6 latków oraz uczniów I klas szkół podstawowych – 7 latków. Bibliotekarze, nauczyciele – wychowawcy, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji kultury, władz samorządowych, biznesu, będą spotykali się z najmłodszymi, aby wspólnie czytać. Nauczyciele, po spotkaniach w Bibliotece, będą mieli okazję kontynuować temat, pracując z grupami wychowanków nad ilustracjami do prezentowanych utworów, wykonując z kartonu i papieru drobne elementy strojów, czapki, maski, kotyliony. Wszystko to posłuży przy finalnym spotkaniu plenerowym, do zorganizowania wystaw, umajenia miejsca akcji, przebrania samych uczestników.
Dziś odwiedziły nas 5 latki z Przedszkola Publicznego. Były prezentowane wiersze i krótkie opowiadania, slajdy z grafiką, mini drama, wspólne gry oraz pląsy, a także animacje przedmiotów. Najważniejsze, że dzieci się nie nudziły i głośno wyraziły chęć częstszego odwiedzania Biblioteki. Utwory interpretowali: Anna Kandel-Buśko (Czytelnia – Biblioteka), Teresa Debaere (dyrektor Biblioteki), Alina Michalak (dyrektor OREW), Ewa Miliszewska (nauczycielka - Przedszkole), Bożena Woronin (nauczycielka- Przedszkole), Tomasz Walczak (Czytelnia – Biblioteka).
WERNISAŻ - WYSTAWA WIERSZY 14.02.2020
v14 lutego 2020 roku w Dniu Walentego, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku zaprosiła na wernisaż "Wystawy wierszy". Kolaże cyfrowe, których autorkę - Małgorzatę Chwiłę z Gościmia, znamy i cenimy, współtworzone przez drezdeneckich poetów, a raczej ich wiersze. Wśród literatów znaleźli się: Iwona Frąszczak, Alina Michalak, Anna Peplińska, Anna Kaczmarek, Wioletta Kinal, Paulina Swacińska-Borensztein, Jerzy Hajduga oraz Tomasz Walczak. Całość muzycznie oprawił Stanisław Kinal. Nastrojowy i niecodzienny świat kolaży, wzbogacony przecudnymi utworami poetyckimi, zapraszają Państwa do wspólnego spaceru. Podczas wernisażu był czas na poezję, wspólne rozmowy, filiżankę aromatycznej kawy, domowy sernik, lampkę wina. To był bardzo dobry czas, co mogą potwierdzić wszyscy obecni. Rozdawane były także widokówki z wierszami, jako że Drezdenko było jednym z 50 miast, w których realizowana była ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo poezji pn. "Ludzie wiersze piszą - Antywalentynki Na Krechę". Dziękujemy za emocje i zapraszamy oczywiście do odwiedzania sali dolnej Biblioteki z tą niecodzienną wystawą, do oglądania i do czytania.
Ferie zimowe w bibliotece 2020
Ferie zimowe w Bibliotece
Atrakcji wiele i każdego dnia co innego, tutaj każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego. Turniej Szachowy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Realizowany przez współpracującego z Biblioteką Kazimierza Partykę – Prezesa Klubu Szachowego w Strzelcach Kraj. Pan Kazimierz ufundował nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także pamiątkowe medale, Biblioteka dodała dyplomy. Wszyscy uczestnicy zajęć tego dnia wrócili do domów obdarowani.
Wyniki turnieju warcabowego 07.02.2020
Wyniki turnieju szachowego 04.02.2020
http://chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_869/results.html?l=pl&tb=10_
Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego 23.01.2020
Dnia 23 stycznia 2020 r. w Bibliotece Publicznej im. ks. J. Tischnera w Drezdenku rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej. Komisja w składzie:
Przewodniczący: Katarzyna Waśko
Sekretarz: Kamila Pietrzak-Polakiewicz
Członek: Bartosz Bandura
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu komisja postanowiła przyznać nagrody, oceniając wg następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretację tekstu, opanowanie pamięciowe, dykcja, ogólny wyraz artystyczny. Jury przyznało nagrody:
Kategoria I:
Zofia Czyrniańska
Nikodem Madaj
Monika Czoszyk
Kategoria II:
Magdalena Nowaczyk
Wyróżnienie:
Oliwia Bartkowiak
Powiatowy Konkurs Recytatorski
Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej
W dniu 23.01.2020 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku odbędzie sie Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej wszystkich zainteresowanych spełniających warunki podane w Regulaminie zapraszamy.
REGULAMIN
Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
Poezji Obozowej
CELE KONKURSU:
- Popularyzacja twórczości poezji obozowej
- Oddanie hołdu pamięci ofiarom zamordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz ocalałym, byłym więźniom obozów
- Zapoznanie z losami więźniów, aby pamięć o nich przetrwała w kolejnych pokoleniach
- Zachęcanie uczniów do rozwijania twórczych pasji i pogłębiania zainteresowań literackich
WARUNKI UCZESTNICTWA:
- Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku.
- W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczestników konkursu mogą zgłaszać szkoły, każda maksymalnie do trzech osób.
- Każdy uczestnik recytuje utwór o tematyce obozowej dowolnego autora. Czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.
- Konkurs odbędzie się 23.01.2020 r. o godz. 10:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku.
- Karty zgłoszenia należy dostarczyć pocztą lub osobiście do dnia 20.01.2020 r., na adres Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera, ul. Kościuszki 11, 66-530 Drezdenko, tel. 95 762 11 84
- Uczestników będzie oceniać komisja powołana przez organizatora. Oceny dokona według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretację tekstu, ogólny wyraz artystyczny.
- Jury ocenia występy uczestników konkursu w dwóch kategoriach wiekowych. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymują dyplomy i nagrody.
FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE 27.01 - 07.02.2020
FERIE W BIBLIOTECE
Zapraszamy dzieci od lat 7 na zajęcia w okresie ferii zimowych 2020 r. Zachęcamy do spędzania wolnego czasu poprzez udział w wybranych konkursach, zabawach, pogadankach, wycieczkach i wspólnym oglądaniu filmów dydaktycznych - w godzinach 11:00-13:00
27.01.2020 „Zimowe szaleństwo” – bezpiecznie i zdrowo podczas ferii – poznawanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Udzielanie pierwszej pomocy - oglądanie filmu połączone z zajęciami
praktycznymi z udziałem ratownika medycznego.
Spotkanie z Policjantem
28.01.2020 „Czarno-biały świat planszy warcabowej” - warsztaty warcabowe połączone z turniejem, pod okiem prezesa klubu szachowego K. Partyki. (Nagrody sponsorowane przez mistrza).
Tworzenie czarno-białych kostiumów z gazet
29.01.2020 „W krainie fantazji” – spotkanie z bajką, zajęcia literacko-plastyczne, projekcja filmowa, rękodzieło artystyczne kontynuujące tematykę filmu, wspólne czytanie bajek, gry i zabawy
30.01.2020 „Cztery pory roku” - abstrakcje malowane gąbką i rękoma w grupach. Spotkanie z muzyką klasyczną
31.01.2020 „Zwierzęta doktora Dolittle” – wspólne czytanie bajek o zwierzętach, zajęcia literacko - plastyczne, projekcja filmowa
03.02.2020 „Znaki zodiaku” (tworzymy swoje znaki zodiaku) - konkurs plastyczny, wykonywanie mandali, gry i zabawy tematyczne
04.02.2020 „Kreatywnie i logicznie” - warsztaty szachowe połączone z turniejem (nagrody sponsorowane przez mistrza). Tworzenie kostiumów inspirowanych figurami szachowymi
05.02.2020 „Talerz zdrowia” -warsztaty poświęcone zdrowemu odżywianiu, wspólne przygotowanie kanapek z udziałem profesjonalisty
06.02.2020 „Raz, dwa, trzy – komiks tworzysz ja i ty” - realizujemy własny komiks z ulubionymi postaciami, projekcje filmowe, kalambury tematyczne
07.02.2020 ,,Uroczy Świat Pani Zimy” – poznanie różnorodnych technik plastycznych (malowanie farbami, kredkami, pastą do zębów itp.)
Wspólne wyjście na lodowisko
Wystawa prac pokonkursowych połączona z zakończeniem ferii zimowych
28. Finał - 12 stycznia 2020 - Wiatr w żagle
Podobnie jak w poprzednich latach, styczeń rozgrzewa serca milionów Polaków rozsianych po całym świecie. Każdy i każda z nas, którzy serca mają we właściwym miejscu, włączają się w miarę swych możliwości do największej i najradośniejszej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której motorem napędowym i głównym dyrygentem jest niezmordowany w czynieniu dobra, Jurek Owsiak. Po raz 28 będziemy zbierali pieniądze na doposażenie polskich szpitali, zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.
Drezdenko, podobnie jak w poprzednich latach także zagra z WOŚP. Sztab niezmiennie znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera, ale sztab to ludzie różnych instytucji i 75 wolontariuszy kwestujących oraz 20 wolontariuszy działających w sztabie i przy scenie. Nowością tegorocznego Finału będzie scena główna i koncert na Placu Wileńskim, kolejna scena w Sali Wiejskiej Gościm, która skupia mieszkańców sołectw: Gościm, Zielątkowo, Goszczanowiec oraz kolejna nowość zainicjowana przez Młodzieżowa Radę Miasta, Koncert Talentów w Zespole Szkól w Drezdenku.
Darczyńców i ofiarodawców zarówno z przedsiębiorstw jak i osoby prywatne przybywa każdego dnia. Czekamy także na Państwa i zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie naszych działań. Dobro powraca, to prawda stara jak świat, podobnie jest z WOŚPem, nasz szpital jest sukcesywnie doposażany przez Fundację w specjalistyczny sprzęt. Bardzo często Drezdenko otrzymuje sprzęt i wyposażenie przewyższające wartość zebranych przez nas środków.
Tym bardziej prosimy, nie stójcie Państwo z boku, nie pozostawajcie obojętni, razem możemy więcej. Zachęcamy do wsparcia Sztabu WOŚP Drezdenko, na wszelkie możliwe sposoby, ofiarowując gadżety do licytacji, wspólnego licytowania z nami, przekazywania darowizn pieniężnych na rzecz 28. Finału, pomocy organizacyjnej, zapewnienia gorących posiłków dla wolontariuszy i obsługi sceny, włączenia się do wspólnego świętowania. W sprawie ustalenia szczegółów prosimy o kontakt z szefem Sztabu – Teresą Debaere, dyr. Biblioteki Publicznej, tel. 95 762 11 84, kom. 608 058 046.
Konto 28. Finału WOŚP: 31 1140 1010 4893 2020 1796
Tytuł przelewu: Darowizna na cele 28. Finału WOŚP Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Teresa Debaere i Tomasz Walczak
Spotkanie autorskie z Ludwikiem Lipnickim 22.11.2019
LUDWIK LIPNICKI – OSTATNI MOHIKANIN?
Przyroda we mnie została. We wsi, gdzie było 30 kominów wychował się Ludwik Lipnicki, dopiero jako uczeń liceum znalazł się…
Przyroda we mnie została.
We wsi, gdzie było 30 kominów wychował się Ludwik Lipnicki, dopiero jako uczeń liceum znalazł się w Gorzowie Wielkopolskim.
Cztery pory roku były jak na dłoni, towarzyszyły dzieciństwu, także w pracy, bo dzieci miały swoje obowiązki, również dzięki temu poznawały inne realia mijającego czasu.
Przyroda była, jest w nas.
Jakże inne dzieciństwo przeżywały dzieci na wsi, inne od tego, które towarzyszyło dzieciom w mieście, zwłaszcza dużym mieście.
Na pewno jednak tym dzieciom nie kojarzą się kolejne pory roku z pracą, ciężką, trudną lecz konieczną.
Na zabitej deskami wsi – wspomina Ludwik Lipnicki – już od wczesnego dzieciństwa towarzyszyła mi i mojemu rodzeństwie poezja. W domu była duża biblioteka. Książki nie tylko stały na półce, były czytane, co nie było proste, bo dni obfitowały w obowiązki, a praca nie była łatwa.
Ojciec Ludwika brał udział w wielu konkursach recytatorskich – a pochodził ze stron rodzinnych Mickiewicza, stąd szczególny sentyment do dzieł wieszcza narodowego; miał piękny głos, a teksty konkursowe przygotowywał, powtarzając je sobie i opracowując wyjątkową interpretację podczas żmudnej pracy. Bywało,że ballady Mickiewicza, choćby Świtezianka, towarzyszyły wrzucaniu siana do stodoły w rytm wygłaszanych wersów. A wieczorami, jeszcze długo przy lampie naftowej, ojciec czytał powieści Sienkiewicza. W mroku izby, patriotyczne słowa pięknej bogatej polszczyzny pisarza miały szczególny wpływ na młode serca i umysły.
Mama- wspomina Ludwik- robiła dzieciom na drutach swetry, rękawice, skarpety z wełny, a tata czytał głośno. Cienie na ścianach towarzyszyły wyczynom bohaterów Trylogii, co miało wpływ na wyobraźnie i sprzyjało włączaniu się w akcję kolejnych tomów powieści.
Skażony poezją.
Jak tu nie ulec skażeniu, kiedy miało się takie dzieciństwo? To było naturalne. Inaczej nie mogło być.
Z wierszy Ludwika, wielu, bo wiele wydał tomików, emanuje prostota, umiłowanie przyrody, tej najbliższej, bliskiej także sercu, bo Bory Tucholskie związane są niemal z całym życiem- nie tylko zawodowym- Ludwika i jego rodziny.
„Wiersze się kłębią w Borach Tucholskich, tylko trzeba je zauważyć i zapisać”- mówi. Proste?
Trzeba być poetą, a Ludwik Lipnicki poetą jest.
Kiedy w Borach Tucholskich nawałnica zniszczyła około 40 wsi, trzeba było pomóc ludziom, którym dach z domów i budynków gospodarczych udał się w nieznane.
Ludwik zdeptał tam wszystkie ścieżki, zjeździł rowerem, pokochał te ziemie, Czterdzieści tysięcy ha lasów legło pokotem. Najpierw z Moniką, córką, ruszył z pierwszą pomocą, potem odzew był wielki. Uformowały się konwoje. Kiedy wyjeżdżali do siebie, żegnały ich syreny- była to forma podziękowania ludziom, którzy okazali serce innym ludziom, poświęcili im czas, podczas powrotu do domów, tutaj, okazało się,że pół wsi już zakłada papę na najbardziej uszkodzone dachy, pomagali sobie nawzajem, tak było szybciej i sprawnej, i koiło nerwy, łączyło. To jest prawdziwa solidarność.
Ludwik Lipnicki jest lichenologiem. Czym się zajmuje? Porostami. W małym można zobaczyć problemy świata – mówi. Porosty są maleńkie, ogląda się je pod lupą. Jest w nich cała fizyka, chemia, biochemia i biologia.
Porosty nie są mchami, jak bocian nie jest krową – mówi profesor Lipnicki.
Dziwny , piękny świat. Którego nie widzimy, a jest. To żyje.
Córki były nim zafascynowane. Ewa, najmłodsza, bardzo żałowała, że jej koleżanki z przedszkola, nie mogą zobaczyć porostów, ale, gdyby były większe – stwierdziła Ewa- nie byłoby miejsca na róże.
Bard Leonard Luther do wierszy Ludwika stworzył muzykę. Niektóre z nich dotyczą Wdy, Czarnej Wody, która „ Okoliła krzywokolny swój matecznik /dała miejsce jarzębinom roześmianym i leszczynom orzechowym/( …)/ Usypała wąską ścieżkę byśmy weszli/ od krzywego koła życia tu znaleźli zapomnienie”.
Ludwik Lipnicki jest autorem prozy, zbioru anegdot Duch Czarnej Wody, Pana Iko, Drzewa i krzewy Drezdenka i sporo prac naukowych o trudnych dla laika tytułach.
W każdym człowieku można znaleźć dobro. Nie trzeba dużo wysiłku, by to zobaczyć.
Ludwik Lipnicki dzieli się na koniec swoją filozofią, przyjmijmy to jako filozofię LL:” Zasada lustra, nasi rozmówcy są lustrem naszych zachowań”. Trudno nie przyznać mu racji. Być może niedługo ( niedługo według LL to około pół roku) ukaże się kilka kolejnych wierszy w postaci piosenek śpiewanych przez barda Leonarda Luthera. Czy będzie można je kupić?
W dyskusji, obecni w ciasnej, ale gościnnej sali biblioteki drezdeneckiej, dzielili się z Ludwikiem swoimi wrażeniami, zadawali pytania, rozmawiali z Człowiekiem, który zechciał z nimi podzielić się swym dorobkiem naukowca, poety, prozaika,wędrowca, miłośnika ziemi drezdeneckiej i Borów Tucholskich. To było niezwykłe spotkanie, pełne empatii szacunku dla człowieka i natury.
Ludwikowi towarzyszyły w spotkaniu książki, poza utworami poetyckimi zebranymi w tomiki, czy pisanymi prozą, wrażenie robiły pozycje naukowe, także artykuły naukowe i popularnonaukowe. Dodać tu warto, że centralna część Parku Narodowego Bory Tucholskie, którego Prof. Lipnicki jest jednym z „ojców”, nosi nazwę Pętla Lipnickiego ( na ten temat też można było znaleźć na wystawce materiały).
Podczas rozmów zwracały uwagę rozwieszone na ścianach fotogramy z wypraw Ludwika Lipnickiego do Ameryki Północnej( jest ich autorem),dzięki temu znaleźliśmy się w klimacie wędrówek i przeżyć Wędrowca. „Weekendowy Szlak Naukowy”, nie bez kozery, taki właśnie tytuł ma cykl spotkań odbywających się w tym samym czasie w wielu bibliotekach województwa lubuskiego. Z kim? Właśnie z takimi ludźmi, jak Ludwik Wielu Talentów, ale nasz bohater jest wyjątkowy, to człowiek bardzo skromny, twórczy, otwarty,pogodny, pełen empatii wobec ludzi jak również sprawdzony obrońca przyrody.
Spotkanie prowadzili sprawnie i z humorem a także z podziałem na role: Teresa Debaere (twórczość) i Wiesław Pietruszak ( życie i praca zawodowa).
Danuta Zych
ZAPROSZENIE
Spotkanie autorskie z Ludwikiem Lipnickim w ramach "Weekendowego Szlaku Naukowego"dnia 22.11.2019 r., na które serdecznie zapraszamy
IV FESTIWAL LITERACKI SŁOWA NA PUSZCZY 17-18.10.2019
4. Festiwal Literacki Słowa na Puszczy jest już historią, wczoraj zakończyły się wszystkie zaplanowane wcześniej wydarzenia. Dopisała pogoda, a same spotkania były wyjątkowo ciekawe i na długo pozostaną w naszych sercach oraz umysłach. Pragniemy podziękować za sprawną organizację całego przedsięwzięcia: Teatrowi Kotłownia. Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Tischnera, Fundacji Aider Niesiemy Pomoc, Urzędowi Miejskiemu w Drezdenku, także partnerom: Fundacji Otwartych na Twórczość FONT, Grupie Literycznej Na Krechę, firmie Campanulla z Zielątkowa. Wszystkim gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i dzielili się z nami słowem: Bartosz Bandura, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Jolanta Ciecharowska, Łucja Dudzińska, Bogumiła Maleta, Dorota Nowak, Romuald Andrzejewski, Jerzy Alski, Piotr Prokopiak, Beata Patrycja Klary, Roman Szymański, Na Bok Off. Dziękujemy gospodarzom i moderatorom spotkań: Teresie Debaere, Jerzemu Hajdudze, Paulinie Swacińskiej i Tomaszowi Walczakowi. Dziękujemy niezawodnej Publiczności, która uczestniczyła w spotkaniach, chętnie dzieląc się także wrażeniami. Dziękujemy przedstawicielom władz samorządowych: Pani Burmistrz - Karolinie Piotrowskiej, Zastępcy Burmistrza - Mateuszowi Grzymałowskiemu, Przewodniczącemu Rady Miasta - Mariuszowi Sucheckiemu, Radnemu - Łukaszowi Kołwzanowi. Serdeczności kierujemy także do osób odpowiedzialnych za oprawę Festiwalu: Patryk Łazarewicz za zaprojektowanie logotypu, Małgorzata Chwiła za przygotowanie winiety, Katarzyna Jenek za plakat. To był piękny i dobry czas! Czekamy jeszcze na fotorelacje przygotowane przez Marię Kuczarę, to wkrótce, a dziś kilka fotografii wykonanych przez panie bibliotekarki i członków Grupy Lubdrzeń. Do zobaczenia za rok!
Drezdenecka Scena Literacka
" MAŁY BENEFIS" CZYLI "CZTERY PORY ROKU" AMELII MASZOŃSKIEJ 12.10.2019
W Bibliotece Publicynej im. ks.J.Tischnera odbył się koncert znakomitej skrzypaczki Amelii Maszońskiej, pochodzącej z Ziemi Lubuskiej. Spotkanie to nazwaliśmy "Cztery pory roku z Amelią Maszońską". Pani Amelii przy fortepianie towarzyszył Mischa Kozłowski.
Wystawa malarstwa Mariusza Mączki połączona z pokazem na żywo wrzesień/październik 2019
Niezwykłe warsztaty, niezwykły artysta Mariusz Mączka – pasjonat malujący ustami. Wszystko zaczęło się od nieszczęśliwego skoku do wody. Mariusz, będąc 15-letnim chłopcem, złamał kręgosłup. Najpierw był ból i ogromna rozpacz. Kiedy po wypadku po raz pierwszy wsiadł na konia, opuściły go złe emocje. Jak stwierdził hipoterapia czyni cuda. Znów nabrał chęci do życia – znalazł cel malarstwo. Opowiedział, że początki nie były łatwe, zrobienie prostej kreski wymagało wielogodzinnych treningów. Pędzel wypadał z ust, pan Mariusz nie poddawał się łatwo, stwierdził – jeśli się czegoś bardzo pragnie, można to osiągnąć, po dwóch latach spędzonych przy sztaludze, zaczęły powstawać interesujące prace. Artysta ma wiele fizycznych ograniczeń, ale posiada doskonałą wyobraźnię, ponieważ z wózka, na którym siedzi, nie sięga pędzlem do płótna, wówczas maluje „do góry nogami”. Na warsztatach artysta podzielił się z młodzieżą wiedzą i doświadczeniem. Pokaz malowania młodzież mogła zobaczyć na żywo .Padało wiele pytań ze strony młodzieży, artysta ma nadzieję, że jego przykład jest dla nich inspiracją i jednocześnie przestrogą.
Od 2000 roku artysta prezentował swoje obrazy na wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. w najsłynniejszym muzeum w Wiedniu - Galerii Albertina, gdzie można podziwiać dzieła Moneta i Picassa.W bibliotece wystawę można zobaczyć do 21 października - zapraszamy.
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem 02.10.2019
Spotkanie autorskie z Magdaleną Ludwiczak 18.09.2019
Przyjdź z dzieckiem do biblioteki i odbierz Wyprawkę Czytelniczą w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”!
Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!
Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.
Serdecznie zapraszamy po odbiór Wyprawki, w której dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w naszym projekcie jest całkowicie bezpłatny! Wszystkie zainteresowane dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do naszej Biblioteki w Drezdenku i filii bibliotecznych - Drawiny, Gościm, Trzebicz, Niegosław, Rąpin.
Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl