Treść strony

 • uwaga-upa-pomz-zwierztom

Nadszedł czas letnich upałów… Zadbajmy mądrze o nasze zwierzaki

Okres letnich upałów dokucza nie tylko nam, ale przede wszystkim  naszym  domowym zwierzętom, dlatego powinniśmy w tym czasie otoczyć je szczególną opieką. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli naszym pupilom przetrwać upalną porę roku.

Zapewnijmy naszym podopiecznym stały dostęp do czystej, świeżej, chłodnej wody.
W upalny dzień woda szybko się nagrzewa, więc wymieniajmy ją często, najlepiej kilka razy w ciągu dnia.  Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie wody  w metalowej misce, która dłużej utrzymuje chłód (oczywiście pod warunkiem, że postawimy ją w zacienionym miejscu).

Jeśli psy żyją na podwórku, zadbajmy o to, żeby miały cień, podczas upałów pies nie powinien przebywać na słońcu, zwłaszcza w godzinach od 10 do 15,  jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu zacienionego miejsca na podwórku pozwólmy mu schronić się w domu. Pamiętajmy, nigdy nie pozostawiajmy psa w pełnym słońcu!

Pieski również wiedzą co jest dla nich dobre, więc jeśli mamy ogród, pozwólmy, aby wykopały sobie dołek, w którym będzie im chłodniej, pozostawmy basenik z wodą, aby nasz pupil mógł się schłodzić kąpielą. Pomocne będą również mokre ręczniki oraz specjalne maty chłodzące, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Dodatkowo zwierzakom mieszkającym w mieszkaniach pozostawmy otwarte drzwi do chłodniejszego pomieszczenia np. łazienki.

Jeśli mamy taką możliwość zaciągnijmy rolety na okna.

Wychodząc z psem na spacer w tak upalne dni, zaplanujmy przechadzkę na wczesny ranek lub późny wieczór. Nie forsujmy psiaka i koniecznie zabierzmy ze sobą wodę dla naszego podopiecznego. Unikajmy spacerów po rozgrzanych chodnikach i powierzchniach asfaltowych, gdyż nasz pies może poparzyć sobie łapy.

Wyjeżdżając z psem w podróż, dbajmy o częste pojenie pupila, zamontujmy na szybach specjalne osłony przeciwsłoneczne.

Nigdy nie zostawiajmy psa w samochodzie!!! W zamknięciu temperatura bardzo szybko wzrasta – nawet do ponad 60 stopni Celsjusza, co staje się śmiertelną pułapką dla zwierzaka, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jego śmierci. Uchylenie okna nie zmieni tej sytuacji.

Pamiętajmy również o tym, że gdy zobaczymy  zwierzaka zamkniętego  w samochodzie, nie bądźmy obojętni, od razu zgłośmy to policji lub pod numer alarmowy.

W upalne dni pomyślmy również o zwierzętach  bezdomnych oraz dziko żyjących, to one cierpią najbardziej zwłaszcza z pragnienia. Zatroszczmy się o bezdomne psy, koty oraz o ptaki. Ustawmy miskę z wodą w zacienionym miejscu i uzupełniajmy jej zawartość świeżą wodą. Ten mały wysiłek z naszej strony, przyniesie duży efekt dla dobra zwierzaków.

Upały to trudny czas dla zwierząt, musimy im pomóc go przetrwać…

 • autor: Izabela Wrzask, data: 2019-06-14

Mapa dojazdu

[obiekt mapy]

Strony kontaktowe

 • Dane kontaktowe

  66-530 Drezdenko
  ul. Warszawska 1

 • Godziny urzędowania

  Poniedziałek 7:30 - 16:30
  Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
  Piątek 7:30 - 14:30

 • Telefon

  Tel.: 95 762 02 02
  Fax: 95 762 02 20

  um@drezdenko.pl