Jesteś 3018 osobą na tej stronie
Dziś jest: 21 Marca 2019        Imieniny: Bernadety, Lubomira, Mikołaja
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Urząd Miejski   /   Aktualności   /   2011   /   Honorowy Obywatel

Tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Drezdenko 2011"

 28 października 2011 roku w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku o godz. 12.00 odbędzie się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej związana z przyznaniem prof. dr hab. Ludwikowi Lipnickiemu tytułu "Honorowego Obywatela Gminy Drezdenko 2011".

wyświetl galerię w Cooliris
  • Akt nadania tytuły "Honorowego Obywatela Gminy Drezdenko"...
    Akt nadania tytuły "Honorowego Obywatela Gminy Drezdenko" prof. dr hab. Ludwikowi Lipnickiemu
wyświetl galerię w Cooliris

           28 października br. o godz. 12.00 w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której tytuł Honorowego Obywatela Gminy Drezdenko nadano prof. dr hab. Ludwikowi Lipnickiemu. Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Adam Kołwzan.  Prof. Lipnicki to druga osoba, której przyznano tak zaszczytne wyróżnienie Honorowego Obywatela. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania i podziękowania dla prof.dr hab. Ludwika Lipnickiego.

          Jego zasługi dla społeczności drezdeneckiej są ogromne. Jest to niezwykle rozległa, ale i wielopłaszczyznowa działalność na polu literackim, naukowym i kulturalnym. Od lat pisze też wiersze i jest członkiem Związku Literatów Polskich. – To prawdziwy humanista, a do tego społecznik bardzo zasłużony dla naszej lokalnej społeczności, więc na tytuł honorowego obywatela zasłużył z pewnością – mówi burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak.

          Przez wiele lat profesor działał aktywnie w dziedzinach rozmaitych począwszy od murów drezdeneckich szkół, jako nauczyciel biologii, aż po kręgi akademickie. Mijające w tym roku 45 - lecie pracy zawodowej pozwoliły prof. dr hab. Ludwikowi Lipnickiemu zgromadzić zdumiewający bagaż osiągnięć, wyróżnień jak i doświadczenia. Jest jednym z nielicznych czynnych zawodowo samodzielnych pracowników naukowych w dziedzinie zajmującej się porostami.                  O dorobku naukowym Pana Lipnickiego świadczy jego bogaty życiorys. Praca na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (Zamiejscowy Wydział w Gorzowie Wielkopolskim jako kierownik Zakładu Biologii i Ochrony Przyrody) to przede wszystkim współpraca z naukowcami krajowymi i zagranicznymi, liczne sympozja i zjazdy naukowe. Jest promotorem prac doktoranckich, recenzentem prac doktoranckich i habilitacyjnych w innych ośrodkach akademickich.

Zainteresowanie i badanie przyrody to działalność wymagająca zagłębienia się w tę sferę po to, aby przedłożyć wyniki swoich badań w postaci publikacji naukowych, monografii książkowych. Profesor jest autorem ponad 150 publikacji naukowych. Jedną z nich jest wydana w 2006 roku publikacja promująca Drezdenko pt:” Przyroda Gminy Drezdenko”. Swoją wiedzę na temat przyrody wykorzystuje Pan Lipnicki jako  członek Rad Narodowych np. Leśnych Kompleksów Promocyjnych „Puszcza Notecka” i „Bory Lubuskie”, parków narodowych „Drawieńskiego Parku Narodowego” i „Bory Tucholskie”, podczas działalności w Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody Województwa Lubuskiego, jako członek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, członek Wojewódzkiego Zespołu Specjalistów Natura 2000. Jest inicjatorem lub współinicjatorem utworzenia na terenie Drezdenka, i w innych regionach Polski, około czterdziestu rezerwatów przyrody, licznych zespołów przyrodniczo – krajobrazowych, parków krajobrazowych, parku narodowego „Bory Tucholskie”.

Za swoją ciężką, ale i owocną pracę na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego i nie tylko, otrzymał wyróżnienia m.in. „Przyjaciel Niepełnosprawnych”, Medal Edukacji Narodowej, srebrna odznaka Ministra Ochrony Środowiska „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska”.

Sam prof. Lipnicki podczas uroczystości wręczenia tytułu Honorowego Obywatela”, nieukrywając  wzruszenia podkreślając fakt, mimo iż przybył do Drezdenka ponad czterdzieści lat temu, od anonimowego człowieka dostąpił dzisiaj wyróżnienia przyznając mu tytuł Honorowego Obywatela Drezdenka. Jest to też pewnego rodzaju zakłapotanie, gdyż nie jestem jedyny, który działa na rzecz miasta – wyznaje prof. dr hab. Ludwik Lipnicki.

          Dzisiejszy dzień to niecodzienne wydarzenie dla gminy. Przyznane Panu Ludwikowi Lipnickiemu wyróżnienie należy traktować jako podziękowanie za ogrom pracy włożonej przez uhonorowanego Obywatela Gminy na rzecz regionu. Tak liczne osiągnięcia prof. dr hab. Ludwika Lipnickiego dają obraz jego pasji, chęci podejmowania nowych wyzwań, działania na rzecz otaczającej nas przyrody i promocji Gminy, jednocześnie odzwierciedlają motto życiowe profesora, które brzmi: “Żyj tak, żebyś nie miał do siebie pretensji, że mogłeś coś pożytecznego zrobić, a nie zrobiłeś tego”.

 

 

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania