Treść strony

Obszar Gminy Drezdenko rozciąga się w poprzek Pradoliny Noteci. Od północy ograniczony jest pasmem morenowych wzniesień Wysoczyzny Pomorskiej, porośniętych Puszczą Drawską. Od strony południowej granica gminy przebiega przez Puszczę Notecką. Gmina, bogata w lasy i jeziora, bezpośrednio graniczy z pojezierzami: Wielkopolskim od południa i Pomorskim od północy. Specyficzne „między puszczańskie” położenie Gminy stanowi o jej unikatowych walorach turystycznych.
Zazwyczaj bywa tak, że opisując Gminę Drezdenko zaczyna się od jej położenia. Mowa jest wówczas o pradolinie (Toruńsko – Eberswaldzkiej), kotlinie (Gorzowskiej) i dolinie (Noteci). Czy oficjalne nazewnictwo jest istotne? Czy może lepiej skorzystać z pomocy „dobrego wujka Googla” i przyjrzeć się temu miejscu? Jak na przysłowiowej dłoni widać, że w gminie występują trzy, równoleżnikowo usytuowane pasy krajobrazu przyrodniczego. Na północy zwarty obszar lasów Puszczy Drawskiej. W części środkowej Noteć w otoczeniu łąk i pól. Na południu znowu las, choć nieco różniący się od północnego sąsiada. To Puszcza Notecka.
W każdej z części, wody: rzeka, rzeczki, jeziora, jeziorka i stawy. A pośród tego krajobrazu bogactwo życia we wszelkich aspektach. Dużo zwierząt – w tym gatunki chronione, ogrom ptactwa, które można do woli podglądać i wielka rozmaitość roślin. W tych zaś „okolicznościach przyrody”, wsie a w nich ludzie, przyjaźni i życzliwi, o czym nie omieszkała wspomnieć większość indagowanych przez nas sołtysów. To właśnie ludzie, przez stulecia tworzyli tutejszy krajobraz kulturowy, który w połączeniu z przyrodniczym tworzy malowniczą mieszankę. Ta zaś stanowi o atrakcyjności ziemi zwanej drezdenecką. Gmina Drezdenko to teren dla lubiących wypoczywać w samotności albo niewielkiej grupie. I w spokoju oczywiście.
Nie ma tu hoteli, dyskotek i klubów. Jest natomiast mnóstwo miejsc, które trzeba samemu odkryć, co też może wielu osobom sprawić przyjemność. Można tutaj wędrować przez wiele godzin po lasach i łąkach, i nie spotkać nikogo; co w dzisiejszych czasach jest już rzadkością. Bardzo prawdopodobne jest, że prędzej czy później dotrze się nad brzeg jakiejś wody, w której będzie można się ochłodzić. Można pływać w niej, pływać po niej i oczywiście łowić w niej ryby.
Zmęczeni oglądaniem przyrody i łowieniem ryb, a dociekliwi, mogą przyjrzeć się krajobrazowi kulturowemu. Po pierwsze wejść w interpersonalny kontakt z mieszkańcami. Po drugie poszukać śladów po dawnych mieszkańcach. Bo jesteśmy na terenach, których przynależność państwowa zmieniła się po 1945 roku. W kilku miejscach gminy znaleźć można pozostałości obiektów o charakterze militarnym, które tworzyły dawniej umocnienia Pozycji Pomorskiej, a w bliskim sąsiedztwie Drezdenka fragmenty wysadzonego jazu na Noteci. Zbierając grzyby można w lasach natknąć się na fragmenty schronów bojowych, pozostałości rowów przeciwpancernych i okopów. Ich szczątki i ślady można znaleźć zarówno w północnej jak i w południowej części gminy.
W lasach na południu czeka na grzybiarzy najnowocześniejszy element drezdeneckiego krajobrazu kulturowego a raczej industrialnego – kopalnia ropy naftowej i gazu, usytuowana na pograniczu sołectw Grotów i Lubiatów. Budzi ona skojarzenia, no może trochę naciągane skojarzenia, z pewną legendą. Legenda dotyczy Lubiatowa. I w skrócie przedstawia się mniej więcej tak: onegdaj rycerz Dobiesław, polując w tutejszych lasach zasłabł i spadł z konia. Strudzony i zdezorientowany ostatkiem sił zwrócił się o pomoc do Światowida, którego posąg zauważył w lesie. Gdy po raz kolejny otworzył zmęczone oczy, zobaczył, że wyrósł obok niego ogromny grzyb. Kiedy oderwał z niego kawałek i zjadł, zmęczenie i niemoc ustąpiły. Po powrocie do domu powiedział o grzybie innym. Grzyb nazwano lubiatką i podzielono się nim sprawiedliwie. Wykarmił i uleczył wiele osób, a na jego pamiątkę, osadę, która przy nim wyrosła, nazwano Lubiatowem.

 

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miasta na mapie

Strony kontaktowe

 • Dane kontaktowe

  66-530 Drezdenko
  ul. Warszawska 1

 • Godziny urzędowania

  Poniedziałek 7:30 - 16:30
  Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
  Piątek 7:30 - 14:30

 • Telefon

  Tel.: 95 762 02 02
  Fax: 95 762 02 20

  um@drezdenko.pl