Treść strony

Dotacja gminna na usuwanie wyrobów zawierających azbest

W październiku 2024 r. przyjęto uchwałę Rady Miejskiej o udzielaniu dotacji celowej na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Drezdenko. Wnioskodawcami mogą być podmioty, które dysponują prawem do nieruchomości, np. osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja udzielana jest na demontaż/zbieranie, transport i unieszkodliwianie na składowisku wyrobów azbestowych i wynosi 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 3.500,00 zł. Dotacja nie dotyczy kosztów położenia nowego pokrycia dachowego.

Wpływ wyrobów azbestowych na zdrowie

Usuwanie azbestu jest bardzo ważne gdyż azbest jest groźnym czynnikiem chorobotwórczym. Niebezpieczeństwo pojawia się w skutek rozpylenia w powietrzu włókien azbestowych, uwalnianych szczególnie w trakcie obróbki i eksploatacji wyrobów zawierających azbest, a także podczas ich uszkodzenia lub w skutek korozji. Azbest wywołuje szereg chorób układu oddechowego, tj. pylicę azbestową (azbestoza), łagodne zmiany płucne, rak płuc, rak międzybłoniaków opłucnej oraz otrzewnej. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych skąd są usuwane przez rzęski, włókna bardzo drobne są usuwane przez system odpornościowy. Największe ryzyko wchłaniania włókien azbestowych występuje podczas pracy z minerałami azbestowymi oraz podczas kruszenia i obróbki produktów azbestowo-cemetowych.

INSTRUKCJA KROK PO KROKU JAK UZYSKAĆ DOTACJĘ

KROK 1

Zgromadzenie potrzebnych dokumentów:

Wniosek - druk dostępny tutaj.

Załączniki do wniosku w przypadku osób fizycznych:

  • dokumentacja fotograficzna wyrobów zawierających azbest przeznaczonych do usunięcia;
  • mapa z zaznaczonym budynkiem, z którego będą demontowane wyroby zawierające azbest (w przypadku demontażu);
  • pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia pełnomocnika oraz dowód uiszczeni opłaty skarbowej (w wysokości 17 zł). Wpłatę dokonać przelewem na rachunek LWBS z siedziba w Drezdenku nr 19 8362 0005 0000 0114 2000 0020.

Załączniki do wniosku w przypadku osób prawnych:

  • dokumentacja fotograficzna wyrobów zawierających azbest przeznaczonych do usunięcia;
  • mapa z zaznaczonym budynkiem, z którego będą demontowane wyroby zawierające azbest (w przypadku demontażu);
  • jeśli podmiot składający wniosek nie jest  właścicielem nieruchomości zgodę właściciela/współwłaścicieli nieruchomości;
  • dokument potwierdzający uprawnienie do reprezentowania tego podmiotu, wydruk z właściwego rejestru z informacją o sposobie reprezentacji.

Załączniki do wniosku w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis:

  • wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanej w ciągu 3 minionych lat, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie - druk dostępny tutaj;
  • formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis - druk dostępny tutaj.

Załączniki do wniosku w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie oraz o pomoc de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury:

  • wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanej w ciągu 2 minionych lat, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie - druk dostępny tutaj;
  • formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - druk dostępny tutaj.

KROK 2

Złożenie dokumentów w Urzędzie Miejskim w Drezdenku

  1. Termin składania wniosków od 1 stycznia do 31 pażdziernika każdego roku.
  2. Miejsce składania wniosków: Referat Gospodarki Gminnej i Ochrony Środowiska ul. Ogrodowa 1, w poniedziałek od godziny 7.30 do 16.30 wtorek-czwartek od 7.30 do 15.30 w piątek od 7.30 do 14.30, w Urzędzie Miejskim w Drezdenku, pisemnie drogą pocztową na adres 66-530 Drezdenko ul. Warszawska 1, osobiście lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
  3. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu:95 763 81 02 wew. 30.

KROK 3

Podpisanie umowy

  1. Zaproszenie wnioskodawcy na podpisanie umowy o udzielenie dotacji.
  2. Podpisanie umowy o udzielenie dotacji w biurze Referatu Gospodarki Gminnej i Ochrony Środowiska ul. Ogrodowa 1 w Drezdenku.

KROK 4

Realizacja inwestycji

  1. Wybór przedsiębiorcy, posiadającego zezwolenie na pracę z wyrobami zawierającymi azbest - Baza Przedsiębiorców działających na rynku dostępna tutaj.
  2. Realizacja inwestycji. Poprzez usunięcie wyrobów zawierających azbest rozumiemy zdeponowanie ich na odpowiednim składowisku odpadów.

KROK 5

Rozliczenie

Złożenie wniosku o płatność wraz z wymaganymi załącznikami w biurze Referatu Gospodarki Gminnej i Ochrony Środowiska wypełnionionego i podpisanego przez wnioskodawcę w ciągu 14 dni od daty zrealizowania zadania, najpóźniej do dnia 30 listopada danego roku.

Druk wniosku o płatność znajduje się tutaj, załącznik nr 1 (oświadczenie Wykonawcy prac) znajduje się tutaj.

KROK 6

Zakończenie zadania

  1. Akceptacja rozliczenie zadania inwestycyjnego przez komisję powołaną przez Burmistrza Drezdenka zarządzeniem.
  2. Przekazanie dotacji (refundacja poniesionych kosztów) na wskazany we wniosku rachunek bankowy zgodnie z zawartą umową.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Procedurę dofinansowania reguluje uchwała Nr X/60/2024 Rady Miejskiej w Drezdenku z dnia 30 października 2024 r. w sprawie zasad udzielenia dotacji celowej ze środków budżetu gminy Drezdenko na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Drezdenko - dostępna tutaj.
  • ROZPOCZĘCIE REALIZACJI INWESTYCJI NIE MOŻE NASTĄPIĆ PRZED ZAWARCIEM UMOWY O UDZIELENIE DOTACJI.
  • Wnioskodawca ma obowiązek wykonać zadanie zgodnie z ustawą Prawo Budowlane (dokonanie odpowiednich zgłoszeń/ zdobycie odpowiednich zezwoleń) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (co najmniej na 7 dni przed przestąpieniem do prac pisemne zgłoszenie zamiaru przystąpienia do prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest organowi nadzoru budowlanego, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy oraz właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, - zgodnie z § 6 ust. 2 i ust. 3).
  • W przypadku, gdy na dzień złożenia wniosku w budynku z którego usuwane są wyroby azbestowe jest prowadzona działalność gospodarcza lub rolnicza/ związana z rybołówstwem i akwakulturą/ lub gdy azbest zabierany luzem z terenu nieruchomości pochodzi z dachu budynku, który służy do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej lub związanej z rybołówstwem i akwakulturą to wnioskodawca przejdzie procedurę udzielenia pomocy de minimis/ pomocy de minimis w rolnictwie/ pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
  • Na daną nieruchomość można obiegać się o udzielenie dotacji celowej jeden raz w danym roku kalendarzowym.                                                                                         

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miasta na mapie

Strony kontaktowe

  • Dane kontaktowe

    66-530 Drezdenko
    ul. Warszawska 1

  • Godziny urzędowania

    Poniedziałek 7:30 - 16:30
    Wtorek - Czwartek 7:30 - 15:30
    Piątek 7:30 - 14:30

  • Telefon

    Tel.: 95 762 02 02
    Fax: 95 762 02 20

    um@drezdenko.pl